Katarakt ve Refraktif Lazer Cerrahisi

Göz merceğinin yaş ve diğer bazı nedenlerle saydamlığını kaybetmesi ve buzlu cam halini almasına katarakt adı verilir.Kataraktın tedavisinde kullandığımız  teknoloji çok küçük kesiden ameliyat yapmamızı sağlar. Bu da ameliyat sonrası hızlı iyileşme ve iyi bir görme demektir. Kliniğimizde uyguladığımız göz içi mercekleri, FDA ve CE onaylıdır.Görüntü kalitesini artıran asferik özelliğe sahiptir.Hastaların çoğu ameliyat sonrası gözlük ihtiyacından kurtulur.

Multifokal Mercekler

Katarakt ameliyatlarında çoğunlukla monofokal (tek odaklı) mercekler kullanılır. Bu nedenle ameliyatlardan sonra sık karşılaşılan bir problem yakını iyi görememe ve bunun için gözlük kullanmanın gerekmesidir. Özellikle sürekli kitap okuyan, bilgisayar ve araba kullananlarda yakın ve orta-uzak mesafelerde sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıyı gidermek üzere Multifokal (çok odaklı) mercekler ve Akomodatif (uyum yapabilen) mercekler geliştirilmiştir. Bu sayede ameliyat sonrası hastalarda gözlük ihtiyacı çoğunlukla olmamaktadır. Gerek uzaktaki yazıları okuyabilme gerekse saat, telefon, bilgisayar kullanımı kolaylaşmaktadır ve daha doğal bir görme sağlanabilmektedir. Astigmatı olan hastalarımızda ‘Torik Göz içi mercekler’ ile aynı seansta astigmat düzeltilmesi yapılabilmektedir.

Akomodatif  Mercekler (Uyum Yapabilen Mercekler)

Katarakt cerrahisinin en önemli hedeflerinden birisi hastalarımızı gözlükten bağımsız hale getirmek, bununda ötesinde hastaların yakın uyumunu geri döndürebilmektir. Uyum yapabilen mercekler genç insan gözü gibi uzağı ve yakını gösterebilen merceklerdir. Henüz gelişme aşamasında olduğundan kliniğimizde kullanılmamaktadır. Ameliyattan sonraki 1-2 yıl içerisinde gayet iyi fonksiyon yapan bu merceklerin başarısı, içine konulduğu lens zarının zamanla sertleşmesi nedeniyle azalıyor.

Lazerli Katarakt Ameliyatı

Katarakt cerrahisinde son 2-3 yıldır uygulanmaya başlayan bir yöntemdir. Ameliyatın bazı aşamalarında kullanılır ve sonra fako yöntemi ile ameliyata devam edilir. Henüz standartlarının tam sağlanamamış olması, cerrahi sırasında göze 5 dakika vakum uygulanması ve ameliyat sonrası hastalarda sık kanama ve kanlanma riski kullanımını sınırlamaktadır.

Katarakt nedir, nasıl tedavi edilir?

Katarakt gözümüzün ön-orta kısmında yer alan merceğin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm almasıdır. Diğer bir ifade ile şeffaf olan merceğin buzlu cam görünümü almasıdır.

Kataraktın nedenleri nelerdir?

  • Yaşlanma: kataraktın en önemli nedeni yaşlanmadır 50-65 yaşlarda 100 kişiden beşinde katarakt saptanırken 65 üstünde 100 kişiden 30-40’ında görülmektedir. Daha ileri yaşlarda insanların ise çoğunda katarakt saptanmaktadır.
  • Ailesinden katarakt olanlarda daha sık görülür.
  • Metabolik hastalıklar: özellikle şeker hastalığında katarakt sık görülür.
  • Travma (künt ve delici göz yaralanmaları)
  • Kortizonlu ilaçların uzun süre kullanımı
  • Diğer göz hastalıkları (göz iltihapları, damarsal hastalıklar vb)
  • Güneş ışığına maruz kalma
  • Katarakt oluşumunun en önemli nedenleri arasında sayılmaktadır.

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Kataraktın cinsine göre hastaların şikâyetleri değişebilir. En önemli belirtisi görme azalmasıdır. Özellikle diğer göz kapatılınca anlaşılır. Geceleri ışıktan rahatsız olma, okumakta zorlanma, bazen karanlıkta bazen güneş ışığında görme azalması görülür. Bazı kataraktlarda oluşan yalancı miyopiye bağlı olarak uzak görme bozulur yakın görme düzelir. Daha sonra yakın görme bozulur. Renklerde soluklaşma ve sarılaşma bir diğer bulgusudur.

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. İlaçla tedavisi yoktur. Kullanılan vitamin ilaçları vb. ilaçların tedaviye ve katarakt gelişimini engellemeye bir katkısı saptanamamıştır.

Ne zaman ameliyat olmak gerekir?

Bulanık görme günlük hayatımızı etkilemeye başladığı zaman ameliyat olmak gerekir. Özellikle araba kullananların tedaviyi hiç geciktirmemeleri gerekir. Bazı kataraktlarda gece araba kullanırken karşıdan gelen ışık geçici ani görme kaybı yaparak ciddi kazalara yol açabilir. Katarakt tanısı konulduysa göz doktorunuza düzenli aralıklarla kontrole gitmeniz ve doktorunuz tavsiye ettiği zaman ameliyat olmanız gerekmektedir. Özellikle yeni ameliyat yöntemlerinde kataraktın çok sertleşmeden alınması ameliyatın başarısını artırmaktadır. Çok gecikmiş kataraktlarda göz tansiyonu yükselmesi ve bazen kalıcı görme kaybı gelişebilir.

Ameliyatlar nasıl yapılır? Başarı oranı nedir?

Katarakt ameliyatları hastanede yatmaya gerek olmadan ayaktan hasta (outpatient)  tedavisi olarak yapılır. Ameliyattan 1 saat önce gözlerinize damla konulur. Göz bebekleri büyültülür. Gözler çoğunlukla iğne yapılmadan damla ile uyuşturulur. Katarakt ameliyatı bir mikro cerrahi ameliyatıdır. Fako yöntemi kullanılır. Bu yöntemle yaklaşık 2 mm lik küçük bir kesiden göz içine girilerek ultrason enerjisi ile kataraktlı tabaka eritilerek dışarı alınır. Yerine göz içi merceği yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 15 dakika sürer. Sonunda çoğunlukla dikiş konulmaz. Bu küçük kesi sayesinde yara iyileşmesi daha hızlı ve cerrahi daha güvenli olmaktadır. Fako yöntemiyle ameliyat olan hastaların görme seviyeleri çok kısa sürede yükselmekte ve bu sayede günlük hayatlarına neredeyse ameliyattan hemen sonra dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası hasta memnuniyeti % 95’in üzerindedir. Bir iki gün sonra her türlü günlük aktivitenizi yapabilirsiniz. Okumak, televizyon seyretmek ve araba kullanmak gibi.