ÇOCUK GÖZ SAĞLIĞI

Kliniğimizde uluslararası standartlarda (FDA onaylı, CE belgeli) kabul görmüş cerrahi işlemler ve tıbbi ürünler kullanılmakta; kalite ve güvenlik ön planda değerlendirilmektedir. Başta Katarakt-Refraktif Cerrahi ve Vitreo-retinal hastalıklar olmak üzere Glokom, Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık, Kornea hastalıkları ve Okuloplasti gibi oftalmolojinin tüm branşlarında hizmet verilmektedir.

RANDEVU AL
Çocuklarınızın sağlığı, sadece vücut sağlığı açısından değil, önemli bir duyusu olan göz sağlığını da kapsamaktadır. Çocuklarınızın göz sağlığı korumak için, gözlerine zarar verebilecek her türlü tehlikelere karşı uyarıda bulunmanın yanında düzenli olarak göz kontrollerini de gerçekleştirmek gerekmektedir.

Çocuklarda genel olarak görülen göz bozuklukları

 • Şaşılık
 • Kayma
 • Göz tembelliği
Çocuklarda başta kırma kusurları olmak üzere birçok göz bozukluğu,kendini kayma şeklinde belli eder. Göz kayması olan çocukların vakit kaybetmeden muayene edilmesi gerekir. Özellikle  ailesinde göz bozukluğu olan çocukların göz kayması olmasa da ilk 3 yaş içerisinde muayenesi çok faydalıdır. Kliniğimizde kullandığımız Pediatrik Otorefraktometre, çocukların muayenesini ve takibini kolaylaştırmaktadır. Göz kaymalarının uygun zamanda tedavisi, göz tembelliği gelişimini engelleyebilir. Göz tembelliği (ambliyopi) çoğunlukla ilk 7 yaş içerisinde fark edilememiş göz bozukluklarına bağlıdır. Bir gözün az görmesine bağlı üç boyutlu görmenin gelişememesidir. Esas problemin tedavisine ek olarak, sağlam gözün kapatılması (ortoptik tedavi), erken dönemde bu durumu tedavi edilebilir.

Çocuklar hangi sıklıkla muayene edilmelidirler?

Çocuğun gözünde herhangi bir şikayet olmasa bile doğumsal anomalileri saptayabilmek için ilk 1 yaş içinde göz muayenesi yapılmasında büyük fayda vardır. Herhangi bir sorun saptanmazsa 3-4 yaşlarında ve okula başlamadan önce göz muayenesi tekrarlanır. Yoğun bilgisayar kullanımı, televizyon, ders yoğunluğu gibi görsel uyaranların fazlalığı nedeniyle son yıllarda çocukların büyük bir kısmında kırılma kusurları saptanmaktadır. Bu nedenle şikayeti olmayan çocuklarda bile en az 2 yılda bir göz muayenesi yapılmasında fayda vardır. Muayene sırasında gözlük ihtiyacı ortaya çıkmışsa doktorun tavsiyesi üzerine 6 ay ya da yılda bir kez muayene tekrarlanır. Bölümümüzde kullandığımız pediatrik otorefraktometre ile küçük çocuklarda bile göz kusurları kolaylıkla saptanabilmektedir.

Şaşılık nedir?

Gözlerin tam karşıya bakarken paralel olmamasına şaşılık denir. Bu durum her bir gözdeki 6 kasın birinin ya da birkaçının düzgün fonksiyon görmemesinden kaynaklanır. Göz kaymaları içe, dışa aşağıya ya da yukarıya doğru görülebilir.

Yalancı şaşılık nedir?

Bebeklerde sık olarak izlenen burun kökü basıklığı özellikle yan bakışlarda içe kayma izlenimi ortaya çıkarabilir. Yüz asimetrisi ve göz kapağı anomalilerinde de görülebilen bu duruma yalancı şaşılık ya da kayma adı verilir. Yalancı kaymalarda herhangi bir tedavi uygulanmaz .

Şaşılık sebepleri nelerdir?

Şaşılık doğumsal olabileceği gibi düzeltilmeyen kırılma kusurlarına (miyop, hipermetrop, astigmat), göz kaslarının anomalilerine, nörolojik hastalıklara ve travmaya bağlı ortaya çıkabilir.

Şaşılığın belirtileri nelerdir?

 • Gözlerin farklı yönlere bakması
 • Baş ağrısı
 • Çift görme
 • Parlak ışıkta tek gözün kapatılması
 • Başı bir yana eğerek bakma
 • Bulanık görme

Gözünde kayma şüphesi olan bebekler ne zaman doktora götürülmelidirler?

Şaşılık konusunda yanlış bilinen bir inanış çocuk belli bir yaşa gelinceye kadar kaymanın normal olabileceğidir. Maalesef bazı çocuk hekimleri de hastaları bu şekilde yönlendirebilmektedir. Gerçek olan her türlü kaymanın patolojik olduğudur. Doğumsal katarakt, göz içi tümörleri gibi sebepler de gözde kayma oluşturabileceği için şüpheli durumlarda derhal bir göz hekimine gözükmek gerekir.

Şaşılığın tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Gözlük kulanılması: Şaşılığı en yaygın görülen nedeni düzeltilmemiş refraksiyon kusurlarıdır. Özelikle 2-3 yaş civarında ortaya çıkan bu tür kaymaların tedavisinde mutlaka gözlük kullanılması gerekir. Gözlükle hem görme kalitesi yükselir hem de çoğunlukla kayma ortadan kalkar. Şaşılık tedavisinin uzun süren zahmetli bir tedavi olduğu unutulmamalıdır.
 • Kapama tedavisi: Şaşılığa ya da iki göz arasında numara farkına bağlı göz tembelliği gelişen olgularda mutlaka uygulanması gereken bir tedavidir.
 • Ortoptik tedavi: Görme yeteneğini ve üç boyutlu görme hiisini arttırmak amacıyla uygulanan tedavilerdir
 • Cerrahi: Refraksiyon kusuruna bağlı olarak gelişmeyen ya da gözlük ile istenilen seviyede düzeltilemeyen kaymalarda uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi tedavi gözlükten kurtulmak için yapılan bir tedavi değildir.Ameliyat sonrası gerekiyorsa gözlük kullanılmaya devam edilir.

Göz tembelliği nedir, nasıl tedavi edilir?

Göz tembelliği bir gözün düzeltilmiş görme keskinliğinin diğer göze göre düşük olmasıdır.Görme ,bebeklikten itibaren beynin öğrendiği bir yetenektir. Şaşılık, yüksek göz numarası, doğumsal katarakt gibi nedenlerle bir gözden beyindeki görme merkezine yeteri kadar uyarı gitmezse o gözün görme yetisi diğerine göre düşük olur. Göz tembelliğinin tedavisinde altta yatan sorunun gidermek ve sağlam gözün kapatılarak tembel gözün çalıştırılması esastır.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...