LAZERDE SIKÇA SORULAN SORULAR

Kliniğimizde uluslararası standartlarda (FDA onaylı, CE belgeli) kabul görmüş cerrahi işlemler ve tıbbi ürünler kullanılmakta; kalite ve güvenlik ön planda değerlendirilmektedir. Başta Katarakt-Refraktif Cerrahi ve Vitreo-retinal hastalıklar olmak üzere Glokom, Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık, Kornea hastalıkları ve Okuloplasti gibi oftalmolojinin tüm branşlarında hizmet verilmektedir.

RANDEVU AL

Refraktif Cerrahide Sık Sorulan Sorular

Lazer tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?

Lazer tedavileri uyuşturucu özelliğe sahip göz damlaları yardımıyla yapılır. Ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Zaten işlem, göz başına ortalama 5 dakika gibi çok kısa bir zamanda gerçekleştiğinden hastalarımızın çoğu ne olduğunu anlamadan operasyon bitmiş oluyor. Ameliyat sonrası lasik tedavisinde rahatsızlık hissi (batma, yanma, sulanma, bulanık görme) yaklaşık 5-6 saat sürer. Bir başka deyişle hastalar bir gün sonra uyandıklarında rahatlıkla günlük aktivitelerini yerine getirebilirler.

Lazer tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakması gerekir. Ameliyat günü rahat kıyafetler giyilmesi, makyaj yapılmaması, hatta parfüm kullanılmaması önerilir.

Lazer tedavisi güvenli midir?

Excimer laser tedavisi yaklaşık 20 yıldır tüm dünyada uygulanmaktadır. Bu süreçte bu tedaviyi bırakmamızı gerektirecek kadar ciddi komplikasyonlarla karşılaşılmamıştır. Özellikle son dönemlerde gelişen tetkik cihazlarının yardımıyla, uygun hasta seçimi yapılıp uygun tedavi uygulanırsa sonuçlar son derece tatminkârdır. Wavefront tedavisi şu anda ABD’de savaş pilotu adaylarına bile uygulanmaktadır

Lazer tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tedaviden hemen sonra hastalarımızı rahatlatmak amacıyla antibiyotik ve steroid içeren 2 göz damlası verilir ve saat başı kullanmaları istenir. Bir gün sonra ilaçların dozları azaltılır ve bu damlalar bir hafta boyunca kullanılır. 1 hafta boyunca denize, havuza girilmemesi ve gözün ovuşturulmaması önemlidir

Lazer tedavisi olan, ileride katarakt ameliyatı olamaz mı?

Lazer sonrası katarakt ameliyatı normal insanlarda olduğu gibi yapılabilir. Katarakt operasyonu öncesi, kaç numara göz içi merceği takılacağını hesaplamak için biyometri denilen bir ölçüm yapılır. Biyometride korneanın kırıcılık endeksi, bir parametre olarak kullanılır. Excimer laser tedavisi kornea yapısını bir miktar değiştirdiğinden bir dönem göz içi mercek hesaplamalarında zorluklar yaşandı. Ancak son 2-3 yıldır geliştirilen yeni formüllerle bu sorun artık aşılmıştır.

Wavefront tedavisi normal tedaviye göre daha net bir görüş mü sağlıyor?

Wavefront tedavisi aslında yeni bir teknik değil yaklaşık 5 yıldır uygulanıyor. Ancak kliniğimizde kullandığımız Advanced Custom Vue tekniği 2005 yılında FDA onayı alan bir yöntem. Minimal doku ablasyonu yapması, Fourier analiz sistemini kullanması ve iris tanıma sistemi ile bu alanda gelinen son nokta diyebiliriz. Biz göz yapısı uygun olan her hastaya Advanced Custom Vue tedavisini öneriyoruz. Özellikle astigmatı olan ve yapısal olarak göz bebeği büyük olan hastalarımızda sonuçlar standart tedaviye göre daha iyi diyebiliriz.

Intralase lasik ile normal lasik arasında fark var mıdır?

Intralase laser (femtosecond laser), excimer laser tedavisinin en önemli aşaması olan fleb kaldırılmasını gerçekleştiren bir yöntemdir. Bunun dışında kornea içi ring uygulamaları ve kerotoplasti (kornea nakli) ameliyatlarında da kullanılabilmektedir. Nobel fizik ödülü sahipli bu lazer teknolojisi, saniyenin katrilyonda biri sürede yaptığı kızılötesi atışlarla kornea içinde çok düzgün bir kesi oluşturur. Fleb oluşturulması sırasında standart keratomlarda görülebilen komplikasyonlar bu sistemde oluşmaz, dolayısıyla daha güvenli bir yöntemdir. Intralase laserin kullanıldığı refreaktif cerrahinin standart keratomla yapılan tedavilere göre daha iyi görsel sonuçlar verdiğini bildiren yayınlar vardır.

Lazer tedavisi sonrası numaranın geri gelmesi mümkün mü?

Düzeltilen numaranın tamamının geri gelmesi söz konusu değil ancak 100 hastadan 5’inde gözlük kullanmayı gerektirecek numaralar kalabiliyor. Bu durumda aynı bölgeden tekrar lazer yapmak mümkün.

Astigmatın tedavisi mümkün mü?

Excimer laser tedavisi başladığından beri astigmatın tedavisi mümkün. Son dönemde iris tanıma sistemli wavefront tedavisi ile 6 numaraya kadar olan astigmatlar çok başarılı bir biçimde tedavi edilebiliyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...