Yükleniyor...
hisarhospital

Bilgi Rehberi

Bu sayfada merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız soruları iletişim sayfamızdan bize ulaştırmayı unutmayınız.

Hastanemizde, ziyaretler her gün 10.00-23.00 saatleri arasında yapılabilmektedir. 7 yaşın altındaki çocuklarınızı hastane ortamına kolay adapte olamadıkları için ziyaretçi olarak getirmemenizi tavsiye ederiz. Hastamızın sağlığı için aynı anda iki kişiden fazla ziyaretçinin odada bulunmaması ve ziyaretlerin 10 dakika ile sınırlandırılmasını rica ederiz.

Tüm hastalarımızın tedavileri süresince, sağlık durumlarına ve doktorunun tedavi programına uygun olarak Uzman Diyetisyenimiz tarafından hazırlanan diyet yemekleri sunulmaktadır.

Hastalarımız ve refakatçileri için yemek servislerimiz;

  • Sabah Kahvaltısı Servisi : 06.45
  • Öğle yemeği servisi : 11.50
  • Akşam yemeği servisi : 18.00’de başlamaktadır.
  • Ara öğün alan hastalarımıza ara öğün servislerimiz;
  • Sabah ara öğün servisi : 09.00
  • Öğlen ara öğün servisi : 15.00
  • Akşam ara öğün servisi: 21.00’da başlamaktadır.

Hastane içerisinde yer alan Lobi Kafeterya’ya 2147 no.’lu telefonla ulaşabilirsiniz. Odanıza, telefonla sipariş verdiğinizde Catering garsonları tarafından servis yapılır. Lobi Kafeterya 7/24 açık olup siparişinizi 2147 no.’lu telefona iletebilirsiniz.

Restaurantımız pandemi dolayısıyla kapalıdır. Yemeğinizin soğuması halinde 3285’i arayarak destek isteyebilirsiniz.

Hastanemizde birinci katta hizmet veren kafeterya ile acil klinik giriş kapısının karşısında restaurantımız bulunmaktadır. Kafeterya haftanın 7 günü 24 saat açık olup, sıcak – soğuk yiyecek ve içecek isteklerinize cevap vermek üzere odanıza da servis yapmaktadır. Hastanemizin Acil Klinik giriş kapısının karşısında bulunan restaurantımız ise, haftanın 7 günü 07.00 – 20.00 saatleri arasında A’la Carte mönüsü ile hastalarımıza ve yakınlarına hizmet sunmaktadır.

Uluslararası Hasta Hizmetleri Bölümümüz bünyesinde İngilizce, Arapça, Rusça, Fransızca, Romence, Gürcüce başta olmak üzere uzmanlarımız sizlere yardımcı olmak için hazır bulunmakta ve kendi ana dilinizde hizmet alabilmeniz için destek olmaktadırlar. İhtiyacınız dahilinde yatan hasta danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır.

Canlı ve topraklı çiçeklerin, hasta odalarına enfeksiyon taşıması ve alerjiye neden olması riskleri nedeniyle Joint Commission International Kalite Standartları gereği hasta odalarımıza kabul edilmemektedir.

Hizmet kalitemizin artarak devamlılığını sağlamak ve sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için fikirlerinizi önemsiyoruz. Odanızda bulunan QR kodu cep telefonunuzun kamerasından okutarak anketimize katılabilir, öneri, düşünce veya memnuniyetinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hastanemizde hastalarımız ve ziyaretçilerinin dini vecibelerini yerine getirmek üzere kullanabilecekleri ibadethanelerimiz bulunmaktadır.

Hastanemizde enfeksiyon kontrolüne verilen önem nedeniyle hijyen ve temizlik şartlarına en üst düzeyde hassasiyet gösterilmektedir. Tedaviniz süresince her gün, gerektiğinde günde birden fazla Kat Hizmetlilerimiz, odanızı ve çevresini temiz tutmak amacıyla sizi ziyaret edeceklerdir.

Kapalı otoparkımız ve Acil Kliniği önünde bulunan açık otoparkımız için 7/24 profesyonel park vale hizmeti sunmaktayız.

Hastanemize yaklaşık 100 metre mesafede anlaşmalı olduğumuz bir taksi durağımız bulunmaktadır. Taksiye ulaşmak için yatan hasta danışmanlarımız size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Misafirlerinizi ağırlayabilmeniz için, içinde ayrı bir oda ve misafir lavabosu bulunan, iki ayrı odanın ara kapı ile birbirine bağlandığı suit odalarımız metrekare olarak standart odalardan daha büyüktür.  Özellikle doğum yapan annelerimizin sıklıkla tercih ettiği suit odalar anne  ile bebeğin sağlığı ve konforuna uygun olarak tasarlanmıştır. Sevdikleriyle bir arada olmak isteyen, ziyaretçi sayısı fazla olan hastalarımız için Suit ve King Suit oda seçeneklerimiz bulunmaktadır.

Doğum herkesi büyüleyen bir olaydır. Bir canlının dünyaya gelişine tanıklık etmek, zaman zaman o olayı yaşamak kadar heyecan uyandıran bir durumdur. Bu büyülü anlara tanıklık eden ve her zaman hatırlamak isteyen anne – babalarımız için anneyle birlikte doğumhaneye giren uzman doğum fotoğrafçımız özel bir albüm oluşturuyor.

Geleneksel Türk adetleri içerisinde önemli bir yer tutan Lohusa Şerbetinin ilki hastanemizin ikramı olarak, ziyaretçileriniz ve aile bireylerinizle paylaşmanız için odanıza servis edilmektedir.

Oda kapısının bebeğin cinsiyetine uygun renklerde süslenmesi, ziyaretçilere özel ikramların hazırlanması, özel hediyelerin takdim edilmesi günümüzde gelenekselleşmeye başlayan bir uygulama halini aldı. Bu amaçla hastanemiz, bebeğinizin cinsiyetine uygun renkte bir kapı süsünü, doğumun hemen ertesinde kapınıza asmaktadır. Odanızın genel süslemeleri, doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrasında özel fotoğraf çekimi, takdim edilecek hediye ve ikramlık talepleriniz için hastanemizin anlaşmalı olduğu firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğum sonrasında mutlu gününüzü paylaşmak için ağırlayacağınız misafirlerinizi karşılarken, doğum stresini atmanız ve kendinizi daha bakımlı hissetmeniz için dilerseniz kuaför hizmetimizden ilki ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Hastanemiz içerisinde bulunan kuaförümüz, odanıza gelerek ihtiyacınız olabilecek fön hizmetinin size sunmaktan memnuniyet duyacaktır. Talebinizi yatan hasta danışmalarına iletebilirsiniz.

Bebeğinizin bu özel gününü Hisar Hospital Intercontinental ile birlikte anmanızı sağlamak üzere yastık, tulum, battaniye ve zıbından oluşan bir hediye paketimizi sunuyoruz.

Mutluluğunuzu sevdiklerinizle paylaşmanıza desteğimiz SMS gönderimi ile sürüyor. Bebeğinizin doğum haberini yatış işlemleriniz sırasında belirtmiş olduğunuz 50 kişiye SMS ile bildiriyoruz. Bu işlem için hastalarımızın onay formunu imzalamaları ve gönderilmesini istedikleri kişilerin isim ve adres bilgilerini eksiksiz olarak formda belirtmeleri gerekmektedir.Bu konuda Yatan Hasta Temsilcimizden yardım alabilirsiniz.