Meme Küçültme Operasyonları

Dış görüntünüzden memnun değilseniz, gereğinden fazla büyük olan göğüsleriniz size ciddi sağlık sorunları da yaşatmaya başladıysa; bundan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Meme küçültme operasyonlarını zorunlu hale getiren durumlar nelerdir?

Aşırı kilo alma, genetik ve hormonal sebepler, ilerleyen yaş, bazı ilaçlar ve tümörler gibi sebeplerle memelerde aşırı büyüme ve sarkıklık oluşabilir. Estetik olarak hoş olmayan görünüm, iç çamaşır ve giysi kullanımda zorluklar, boyun, omuz ve sırt ağrısı, aşırı terleme, meme altı pişikler oluşumu, iskelet sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıklar da yaratabilir. Bu sıkıntılardan kurtulmanın en sağlıklı ve en kolay çözümü meme küçültme operasyonlarıdır.

Meme küçültme operasyonları için en uygun yaşlar hangileridir?

Meme dokusunun olgunlaşmasından sonra herhangi bir yaşta yapılabilir. İdeal olarak hastanın çocuk sayısını tamamlamış olması daha uygundur. Pek çok kadın büyük memelerinin sıkıntılarından kurtulmak istemekte ve çocuk sahibi olmadan meme küçültme ameliyatı olmayı tercih etmektedir. Bazı ameliyat teknikleri ile daha sonra hamile kalındığında, % 100’e yakın emzirebilme izlendiği belirtilmektedir. Fakat şu da bilinmelidir ki; hiçbir meme ameliyatı olmadığı halde pek çok kadın doğum sonrası değişik nedenlerle bebek emzirememekte ve süt verememektedir.

Meme Küçültme ameliyatları nasıl yapılır?

Meme dokusu, yağ dokusu ve deri küçültülerek genel anestezi altında 2-4 saat kadar süren bu ameliyatta meme dokusuna beraberinde liposuction da yapılabilir. Meme büyüklük ve sarkıklığına göre karar verilen teknikte farklı cilt kesileri kullanılabilir. Bunların avantaj ve dezavantajları hasta ve hekim görüşmesi ile değerlendirilir.

Operasyon sonrasındaki süreç nasıl işler?

Ameliyat sonrası şişliklerin inmesi ve meme şeklinin son halini alması 3-4 ay sürer. Meme küçültme ameliyatlarında yapılan bazı çalışmalarda, bu kişilerin ameliyat olmamışlara meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. Yani meme küçültme ameliyatlarının meme kanserine karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Her yıl binlerce kadın meme küçültme ameliyatı geçirmekte ve ideal meme ölçülerinin rahatlık ve kolaylığını yaşamaktadır.