KORONER ARTER HASTALIĞI

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde, Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımıza her türlü açık ve kapalı kalp ameliyatları başarıyla yapılmaktadır.

RANDEVU AL

Koroner Arter Hastalığı

Kalp damarlarında ateroskleroz dediğimiz damar sertliği durumu gelişmesidir. Kalp damarlarının (aslında tüm damarların) iç yüzünü kaplayan endotel dediğimiz koruyucu bir zar vardır. Ve bu zarın en önemli özelliği kanın damarlar içinde akışkan şekilde, pıhtı oluşturmadan akmasını sağlamaktır. Yıllar içinde risk faktörlerinin (sigara, hipertansiyon, özellikle göbek çevresinde yağlanma, şeker hastalığı gibi) varlığı endotelde hasar oluşumuna neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan yara nasıl vücudun savunma mekanizmalarıyla kapatılmaya çalışılıyorsa, endotelde oluşan hasar da (bunlara yara da diyebiliriz) vücut tarafından onarılmaya çalışılır, ancak bu hem duvarında hem de ilerleyen zamanlarda damar içine doğru yer kaplayan istenmeyen doku oluşumuna neden olur.  Tüm bu süreçler koroner arter hastalıkları olarak adlandırılır.

Belirtileri

Hiçbir belirti vermeden yıllar boyunca ilerleyebileceği gibi, daha önceden olmayan, yeni başlayan çabuk yorulma, eforla gelen ve eforu kısıtlayan göğüs, sırt, kol ağrısı, yine yeni gelişen eforla alakalı nefes darlığı sık görülen belirtilerdir. Bunu yanı sıra koroner arter hastalığının ilk bulgusu ani gelişen kalp krizi ya da daha şanssız hastalarda ani ölüm olabilir.

Başlıca Koroner Arter Girişimleri

Girişimsel kardiyolojide koroner arterlere uygulanan başlıca girişimler; koroner anjiyografi, anjiyografi sonucunda eğer gerekliyse ve uygunsa tıkalı ya da daralan damarı balon ve/veya stentle açma işlemidir.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...