KOLTUK ALTI KALP AMELİYATI

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde, Avrupa, Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımıza her türlü açık ve kapalı kalp ameliyatları başarıyla yapılmaktadır.

RANDEVU AL

Koltuk altından kalp kapağı ameliyatı nedir?

Bilimsel adı ”sağ anterolateral mini-torakotomi” olan ve koltukaltından 4 veya 5 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden; vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan yapılan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark giriş yeridir. İçeride yapılan işlem standart kalp ameliyatıdır. Koltuk altından yapılan kalp kapağı ameliyatlarında önden yapılan ameliyatlarda olduğu gibi göğüs kemiği 26-30 santim kesilip açılmaz.

 

Hangi kalp sorunlarında, koltuk altından kalp ameliyatı tercih edilir?

1997 yılından beri; ADS (kalp deliği kapatılması), mitral kapak değişimi ve tamiri, triküspit kapak tamiri ve aort kapak değişimi, tamirinde bu yaklaşım kullanılmaktadır. Ayrıca; koroner bypass ameliyatlarında da benzer estetik yöntemler mevcuttur.

 

Koltuk altından kalp kapağı ameliyatlarının avantajları nelerdir?

  • Kanama riski azdır.
  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • İyileşme süresi çok daha hızlıdır.
  • Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez.
  • Estetik ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir.
  • Hasta ameliyat sonrası istediği pozisyonda yatabilir.
  • Ameliyat sonrası göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir.
  • Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir.
  • Cinsel ve sosyal problem yaratmaz.
  • Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir.

Kimlere uygulanır?

İlk olarak kalp delikleri için Japon bilim adamları tarafından çocuklara uygulanmaya başlanan bu yöntem; genç hastalar, özellikle şişman, şeker hastalığı, kalp yetmezliği gibi risk faktörleri olanlarda idealdir. Yaşlı hastalarda da mitral ve triküspit kapaklar için kolaylıkla yapılır fakat 75-80 yaş üstü, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve daha önceden sağ göğüsten akciğer ameliyatı geçirmiş hastalarda tercih edilmez. Bu grup hastalarda özellikle aort kapak değişimlerinde yine estetik ve az hasarlı olması açısından önden küçük bir pencere açılması tercih edilir. Özellikle ön göğüs kemiğini kestirmemek için yıllar boyu ameliyat olmamış, direnmiş hastalar için çok başarılı bir alternatiftir.

 

Bu yöntemi tercih edecek hastalar nelere dikkat etmelidir?

Minimal İnvaziv Cerrahi dediğimiz az hasarlı kalp ameliyatları üzerinde yıllarca çalışmış ve bu yöntemle yaptığı hastaları gösterebilen, yurtiçi veya yurtdışı bilimsel çalışmalarını yayımlayarak, tecrübeli olduğunu ispat eden veya eğitimlerini alan cerrahları araştırılarak tercih edilmelidir.

 

En az diğer yöntemler kadar güvenilir midir ve riski nedir?

Yüzde yüz güvenilir bir yöntemdir. Önden ve yandan ameliyatın riskleri aynıdır. Ameliyat yapılamaz bir durum olduğunda cerrah anında alanı büyütür ve normal giriş yöntemine geçer. Bu nedenle giriş yöntemi yapılan ameliyatın riskini artırmaz. Kalp ameliyatında risk ameliyatın gecikmesi ve  kalp gücü ile ilişkilidir.

 

İkinci kere yapılan kalp ameliyatlarında hangi yöntem daha risksizdir?

Önden açılmış hastanın ikinci kere önden açılması risklidir ama yandan açılması daha az risklidir. Yani, ikinci ve üçüncü kalp ameliyatları için en ideal yöntem ameliyatın koltuk altından yapılmasıdır.


İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...