Korkular sonradan öğrenilir. Bir çocuk sudan korkuyorsa çeşitli sebepler olabilir.

677 Haberler

Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen

 

Korkular sonradan öğrenilir. Bir çocuk sudan korkuyorsa çeşitli sebepler olabilir. İlk defa denizle ya da havuzla tanıştığı zaman yaşadığı kötü bir tecrübe sudan korkmasına sebep olacak ve devamlılık gösterecektir. Eğer anne baba olarak siz de tedirginlik gösterirseniz çocuğunuz da bilinmezliklerle dolu bu ilk deneyiminden korkabilir. Öncelikle siz suya girin ve sizin tepkilerinizi izlesin, sadece davranışlarınızla rol model olun ona sözel olarak söylemeyin. Zorla suya sokmaya çalışmayın, sabırlı olun. Suya girdiğinde tedirgin olursa ve ağlarsa nasıl olsa alışır diye suda kalmaya devam etmeyin. Asla diğer bebeklerle ve çocuklarla karşılaştırmayın, bunu ona ifade etmeyin, su korkusunun yanında bir de özgüvensiz bir çocuğunuz olmuş olur.

Ayağı kayıp suya düşen, denizde havuzdayken su yutan çocuklar, anne babalarının zorla suya soktuğu ya da banyodayken fazla sıcak ya da soğuk su yüzünden yanan, üşüyen, gözlerine şampuan kaçan minikler bu tatsız tecrübeler yüzünden sudan korkabilir. Yine de anne ve baba olarak çocuklarımız bu gibi şeyler yaşadığında panik yapmadan sakin yaklaşırsanız, sonradan da ona bu durumu hatırlatacak sözleri tekrar tekrar söylemezseniz sudan korkusu azalacaktır. Korku bulaşıcıdır unutmayın-siz korkarsanız çocuğunuz da korkar!

Çocukların su korkusuyla, korkularının sebebi anlamsız olsa bile sakın dalga geçmeyin ve onu zorlamayın. Bir korkuyla baş edebilmenin en iyi yolu çocuğa onu anladığınızı hissettirmektir. Anne babasının korkularını anlamadığını düşünen çocuk korkularından vazgeçmez. Çünkü ona göre gerçek tehlike devam ediyordur ya da onu korkutan şey hala mevcuttur sadece anne ve baba bunu görmüyordur.

Söz konusu çocuk olduğunda özellikle de okul öncesi dönemde her zaman en iyi yöntem oyundur. Köpükler yapın beraber oynayın, vakit bolsa küveti doldurun. Gemileri yüzdürün. Deniz kenarında da durum farklı değildir. Beraber kumdan kaleler yapın, kova ve küreklerle oynayın. Sizin ayaklarınız bu sırada denizde olabilir ilk başta korksa, yanınıza gelmese bile sizin rahat tavırlarınızı gördükçe o da yavaş yavaş gelecektir. İlk günü böyle geçirip daha sonraki günlerde denize girmek için yönlendirin.

Siz her ne kadar dikkat etseniz de çocuğunuz korkuyu çevresindeki herhangi birinden ya da hiç tanımadığı bir çocuktan bile öğrenebilir. Endişelenmeyin, siz doğru adımları atarsanız korku yerleşmez, pekiştirilmeyen korkular da zihninden çabucak silinir.