İstediğiniz Sonucu Almak İstiyorsanız Profesyonele Başvurun!

Estetik uygulamalar ehil ellerde yapılmazsa kişi için geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir

Son günlerde sık sık duymaya başladığımız ehil olmayan ellerde yapılan estetik işlemlerin nelere yol açabileceğini ve estetik dolgu uygulamalarıyla ilgili merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlarından öğrendik.

Estetik dolgu nedir?

Estetik amaçlı dolgular daha canlı, parlak ve ışıltılı bir görünüm elde etmek amacıyla, yapısal eksiklik ya da yıpranma belirtilerinin en çok dikkat çektiği yüz, boyun ve el sırtında kullanılır. ABD’de 2009 yılında 10 milyondan fazla dolgu işlemi yapılmıştır. Bu sayı her yıl artmakta, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.

Nasıl uygulanır?

Uygun tıbbi ortamda konunun uzmanları olan estetik-plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından deri içine ya da deri altına uygulanır.

Bu uygulamada kullanılan malzemenin özelliği nedir?

Farklı maddelerle hazırlanan geçici ya da kalıcı özellikteki hazır dolguların yanı sıra kişinin kendi yağ dokusu ya da kanından hazırlanan sıvılar (PRP)  kullanılır.

Kişinin kendi yağ dokusunu kullanmak ne kadar sağlıklıdır? Uygulamanın ömrünü ne kadar etkiler?

İşlem uygun cerrahi ortam ve anestezi altında estetik-plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanır. Genellikle karın ve bel bölgesinden alınan yağlar kullanılır. Kişinin kendi dokusu olduğu için belirgin bir yan etkisi yoktur. Kişisel özellikler ve kullanılan tekniğe bağlı olarak yağın bir kısmı vücut tarafından emilir. Kök hücre uygulamaları ile yağ dokusunun kalıcılığı artırılır.

Kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir/uygulanamaz?

Nadir doğumsal eksiklikler dışında erişkinlerde kullanılır. Yağ dokusu açısından herhangi bir bölge kısıtlaması yoktur, ancak hazır dolgularda konu tartışmalıdır: hyaluronik asit dolgularının iki kaş arasında ve burun kanadı çevresinde kullanılmaması gerektiği savunulmaktadır. Yüzde en çok dudaklar, yanak altındaki oluklar, ağız çevresi, yanaklar, şakaklar ve göz çevresinde kullanılır. Yağ dokusu vücutta eksiklik duyulan her alanda güvenle kullanılabilir. Memeler açısından ise durum tartışmalıdır: uzun dönemde kanser oluşumunu tetikleyip tetiklemediği ya da görüntüleme yöntemlerinde yanılmalara yol açıp açmadığı konuları araştırma safhasındadır. Hazır dolgular da meme dışındaki alanlarda, kısa ve uzun dönemli yan etkileri göz önünde bulundurularak kullanılabilir.

Kimler bu işlem için uygundur?

Dış görüntüsünü sorun edinip bize başvurarak ameliyatsız çözüm arayan, daha canlı ve ışıltılı bir estetik görünüm arzu edenler, kaza ya da ameliyat sonrası oluşan bozukluklar için çare arayanlar dolgu işlemlerinden yarar görebilir.

Kimlere uygulanamaz?

Güncel hazır dolgu maddeleri arasında en sık tercih edilenler hyaluronik asit içerenlerdir. Bu dolgular derinin yapıtaşlarından olan bu maddenin sentetik benzerleridir ve bir süre sonra vücut tarafından emilerek yok edilmektedir.  Kalıcı sonuç almak isteyenler için yağ dokusu ya da germe ameliyatları daha uygun olacaktır. Alerjik bünyelilerde ya da daha önce benzer bir durum yaşamış olanlarda kullanılmaz.

Uygulamanın ömrü ne kadardır ve ne kadar sıklıkla uygulanabilir?

Hazır dolgular kalıcı olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılır. Günümüzde, kalıcı olmayan dolgular daha sık tercih edilmektedir. Süresi kullanılan maddeye göre değişir, örneğin hyaluronik asit içeren dolgular 6-12 ay sonra kaybolduğundan tekrarı gerekir. Yağ dolgusunda ise belirli bir erime miktarı göz önünde bulundurulmalıdır. Uygulama sıklığı kişiye, uygulanan bölgeye ve dolgunun içeriğine göre değişir.

Yüze yapılan uygulamalarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yüzdeki makyaj temizlenip, uygulama yapılacak alanlar kişi oturur ya da ayakta dik durumda iken işaretlenir. Cerrahi temizlik ve lokal anestezi sonrası işleme başlanır.

Yan etkileri var mıdır?

Hazır dolguların tümü için nadir de olsa erken ya da geç dönem, iltihabi ya da iltihabi olmayan yan etkiler söz konusudur. Yağ dolgularında yan etkiler oldukça nadirdir.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kişi günlük yaşamına hemen dönebilir mi?

İşlem sonrası soğuk uygulama yapılır. Uygulama yeri ve miktarının yanı sıra kişisel faktörlere bağlı olarak değişse de kişi kısa süre içinde günlük yaşama döner.

Kişi istediğinde dolguları geri alınabilir mi?

Hazır dolguların geri alınması mümkün değildir.

Ehil ellerde yapılmasının önemi nedir?

Kozmetik sektörü hızla büyümekte ve piyasaya sürekli yeni ürünler sunulmaktadır. Bu ürünler büyük reklam kampanyalarıyla tanıtılmakta ancak denetimleri yetersiz kalmaktadır. Toplumun bu konuda aydınlatılması büyük önem taşımaktadır.  Bu işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılması geri dönülmesi zor, kalıcı sorunlara yol açabilir.