Endoskopik Kulak Ameliyatı İle Yara İzlerine Son

Prof. Dr. Tayfun APUHAN 1050 Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak ameliyatlarında yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkan endoskopik kulak ameliyatları, geleneksel tüm yöntemlerin yerini aldı. Bu yöntemin en büyük özelliği diğer endoskopik ameliyatlarda da olduğu gibi hastaya hiçbir kesi yapılmadan ameliyat gerçekleşmesi..

Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanı Prof. Dr. Tayfun Apuhan endoskopik kulak ameliyatı hakkında bilgi verdi.

 

Kulak ameliyatında dışarıdan hiçbir kesiye gerek kalmıyor

Kulak ameliyatlarında endoskopların kullanılması, cerrahinin dış kulak yolundan yapılmasına imkan sağlamaktadır. Böylece kulak ameliyatı yaparken dışarıdan görünen herhangi bir kesiye gereksinim olmamakta, kulak ameliyatı sonrası dikiş, sargı ya da bandaj gerekmemektedir.

 

Endoskopik ameliyatlar doku kaybını büyük oranda önlüyor

Endoskopların geniş ve açılı görüş alanlara sahip olması nedeniyle, mikroskop altında görüntülenemeyen birçok derin ve kuytuda kalmış bölgelere ulaşmak mümkündür. Kulak ameliyatlarında endoskop kullanımı anatomik yapıların mükemmel görüntülemesini, orta kulaktaki hastalığın daha net anlaşılmasını sağladığı için sağlam dokulara zarar vermeden hastalık etkenine direkt olarak ulaşma imkanı vermektedir. Ayrıca kulak ameliyatında endoskoplar, mikroskopla yapılan cerrahiye göre daha az doku kaybına neden olduğu için kulak ameliyatı daha hassas yapılmaktadır.

 

Her türlü kulak ameliyatı endoskopik yöntemle yapılabiliyor

Kulak zarı tamirinden tümör cerrahisine kadar her tür kulak ameliyatını endoskopla yapmak mümkündür. Dışarıdan herhangi bir kesi olmaması nedeniyle, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde cerrahiye ait hiç bir iz olmaması ciddi bir kozmetik avantaj sağlamaktadır. Böylece yara iyileşmesi daha hızlı olmakta ve hastalar çok daha kısa sürede sağlıklarına kavuşabilmektedir.

 

” Buna da bakabilirsiniz: Eyvah Çocuğum Tonsilit Oldu


Prof. Dr. Tayfun APUHAN

- doğumlu olan Prof. Dr. Tayfun APUHAN isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL