PRP

Kozmetik Jinekoloji özellikle son 10 yılda tüm dünyada oldukça ilgi gören uygulamalardır. Lazer teknolojisinin jinekolojik alanda da kullanılmasıyla birçok kadının sorununa ameliyatsız çözüm sağlanması açısından yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlanıldı. Dolayısıyla artık cerrahi tedaviler en son çare olarak görülmektedir.

RANDEVU AL

PRP yöntemi kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak gelişen dış genital bölgedeki sarkma ve kırışıklıkların tedavisinde , cinsel haz eksikliği, ve ağrılı cinsel ilişki gibi problemlerde,  ameliyata gerek kalmadan çözüm sağlayabiliyor.

 

PRP’de kişinin kendi kanı işlemden geçiriliyor

Platelet (trombosit) rich plazma yani trombositten zengin plazma demektir. Kişinin kendi kanı alınarak, işlemden geçirilir, bu kanın belli bir kısmı yine kendisine istenilen bölgelere enjekte edilir. Kişiden kan alınarak santrifüj edilerek işlemden geçirilir, takiben sıvı kısmı sonra lokal anestezi ile istenilen bölgeye uygulanır. Sonrasında cinsel ilişki yasağına gerek yoktur. Gündelik hayata hemen dönülür. Gerekli görüldüğünde tekrarlanabilir.

 

İstenilen bölgede kollejen artışı ve gençleşme sağlıyor

Plateletten zengin plazma, büyüme faktörlerinin çok yüksek konsantrasyonda bulunduğu kanın sıvı kısmıdır.  Vücutta istenilen bölgelere enjekte edildiğinde, bu trombositler içlerinde bulunan büyüme, tamir ve gençleştirme ile ilgili hormonları açığa çıkarırlar. Trombositlerden salınan büyüme faktörleri, ile birlikte thrombin, yeni damar gelişimini uyarıcı maddeler, kalsiyum klorür, kollajen gibi maddeler, o bölgedeki fibroblast denilen doku hücrelerini uyararak yeni kollajen sentezlenmesine dolayısıyla bağ dokusunun güçlenmesine neden olurlar. Böylece o bölgede doku canlanması, kollajen artışı ile birlikte bölgene gençleşme, güçlenme ve dolgunlaşma, sağlanır.

İşlem sonrası gündelik hayata devam edilebiliyor

Kişiden kan alınarak santrifüj edilerek işlemden geçirilir, takiben sıvı kısmı sonra lokal anestezi ile istenilen bölgeye uygulanır. Sonrasında cinsel ilişki yasağına gerek yoktur. Gündelik hayata hemen dönülür. Gerekli görüldüğünde tekrarlanabilir.

 

Cinsel yaşam üzerinde konfor artışı sağlıyor

Vajende yaşanan deformasyon yani genişleme hiç doğum yapmamış genç hastalarda da görülebilir. Buna vücudun kollajen dokusunun yapısı neden olur. Yaşanan bu durum için yine cerrahi ya da lazer ve radyofrekans gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu işlem sonrası tıbbi sorunların çözümü sağlanabildiği gibi, cinsel yaşam üzerinde de belirgin konfor artışı sağlanmaktadır.

 

Jinekolojide birçok sorun için kullanılıyor

PRP tıpta yüz gençleştirme, yara iyileşmesi, yanık tedavisi, spor yaralanmaları, menüsküs tedavisi gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Jinekolojide ise daha çok cinsel sağlıkla ilgili;

  • Orgazm olamama,
  • Cinsel isteksizlik gibi sorunlarda ya da cinsel hazzı artırmak için,
  • Menapoz döneminde veya öncesinde de olabilen vajinal kuruluk sorununun giderilmesinde,
  • Sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,
  • Doğuma bağlı yaralar iyileştirilmesinde ve giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

Aynı zamanda idrar kaçırma problemi için de çözüm sağlıyor

Genital bölgede daha sıkı ve dolgun görünüm sağlanmasıyla gençleştirilmesi, vajen daraltılması, renk açma ve idrar kaçırma tedavileri ile kullanılabilmektedir.. Bunlar dışında, vajen girişi ve dış dudaklarda şiddetli ağrı ile seyreden ve tıp dilinde vulvodini denilen durumun tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. Doğumlar veya yaşla birlikte idrar yolları etrafında da bir kollajen zayıflığı, dokularda gevşeme oluşmaktadır. Bu bölgelere PRP uygulanması ile dokular sağlamlaştırılmakta, yeni oluşan kollajen doku idrar çıkış kanalları etrafındaki destek dokuyu kuvvetlendirerek, idrar kaçırma sorununun tedavisinde başarıyı artırmaktadır.


İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...