Yükleniyor...

KLİNİK LABORATUVARLARIMIZ

Kan, idrar, beyin omurilik sıvısı ve diğer vücut sıvılarından protein, karbonhidrat, enzim ve elektrolit grubunda yer alan birçok rutin ve spesifik testler özel kitler ve otonalizörlerle çalışılmaktadır.

RANDEVU AL

Günümüzde hızla gelişen teknolojiler ve yeni testlerin geliştirilmesi sonucunda, hastalıkların erken teşhisinde, doğru ve etkili  tedavi edilmesinde, laboratuvarlar önemli bir konuma gelmiştir. Hastanemiz Klinik Laboratuvarlarında temel ilkemiz, teknolojideki gelişmelerle var olan yapıyı sürekli güncelleyerek, uluslararası standartlara uygun laboratuvar hizmeti sunmaktır.

Laboratuvarlarımız, tıbbın ve teknolojinin imkanlarını en verimli şekilde kullanarak, gerçekleştirdiği iyi uygulamalarla, laboratuarın bütün üniteleriyle örnek ve referans olmayı hedeflemiştir.

  • Klinik Biyokimya,
  • Hematoloji,
  • Mikrobiyoloji,
  • Parazitoloji,
  • İmmünoloji (Allerji),
  • Seroloji (Hepatit, AIDS, TORCH),
  • Onkoloji (Kanser Tarama Testleri),
  • Endokrinoloji (Hormon Testleri).

Laboratuvar ünitelerimizde analizler üzerinde etkili olabilecek sıcaklık, nem ve havalandırma gibi ortam şartları, optimum düzeyde sağlanmaktadır. Bütün işlemlerde enfeksiyon riskine karşı tek kullanımlık (disposable) malzemeler kullanılmaktadır. Barkot etiketleme ile kan alımı işlemleri ve analizlerin tüm aşamaları güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Laboratuvar ünitelerimizde, kan, idrar, gaita, tükrük, ter, beyin omirilik sıvısı, eklem sıvısı ve diğer vücut sıvıları ile katı dokular gibi çok sayıda biyolojik numuneler kullanılarak, çok sayıda kimyasal, biyolojik, hematolojik, immünolojik testler yapılmakta, bakteriler, mantarlar, parazitler ve diğer mikroorganizmalar çeşitli analizler ve kültürler ile tespit edilmektedir. Kullanılmakta olan ileri teknolojiye sahip cihazlar ile çok sayıda test, aynı anda çalışılabilmekte, bütün süreçlerde, kalite yönetim prensipleri rutin olarak uygulanmaktadır.  Bazı özel testler, ulusal ve uluslararası anlaşmalı olduğumuz akredite yurt içi ve yurtdışı merkezlerde yapılmaktadır. Klinik Laboratuvar bölümümüzde yapılan kalite kontrol çalışmalarının yanı sıra üyesi olduğumuz ulusal ve uluslararası kalite programları güvencesinde, kanserden, diyabete her türlü hastalık için rutin ve spesifik protein, hormon, enzim ve diğer kimyasal bileşiklerin konsantrasyonları ölçülmekte, testler doğru ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılarak onaylanmakta ve en uygun şekilde rapor edilerek hizmete sunulmaktadır.

Laboratuvar test raporları, Check-up  programlarında, hastalıkların önlenmesinde, hastalıkların ayırıcı teşhisinde, en uygun  tedavinin yapılmasında, tedavinin etkinliğinde, hastalığın takibinde hekime çok büyük yararlar sağlamaktadır.

Laboratuvarlarımızda,

1. Hastalığın teşhis ve tedavi sürecinde, en uygun testler yapılmaktadır. Hekimlerimiz, hiç bir zaman gereksiz, fazla test isteminde bulunmadığı gibi, doğru teşhis, doğru tedavi için gerekli testlerin de muhakkak yapılması gerektiğini hastamıza izah etmektedir.

2. Testler, doğru ve hızlı bir şekilde raporlanarak hizmete sunulmaktadır.

3. Tıbbın hizmetinde teknolojiyi en güzel şekilde kullanmak amacıyla, dünyada referans olan cihaz ve sistemler kullanılmaktadır.

a) Bunlar kiralanarak kurulmuş olup, ihtiyaca göre güncellenmektedir.

b) Her bir cihazın, acil durumlar için bir yedeği (back-up) bulunmaktadır.

4. Laboratuarlarımızda, testlerin ölçümünde yine dünyada referans olan, A kalite (Gold Standart) kit dediğimiz kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bunlar, oldukça saf maddelerden imal edilmiş olup, fabrika ortamında otomatize olarak hazırlanmış özel, kapalı ambalajlarla test çalışılmasına hazır, manuel bir hazırlık gerektirmeyen, dolayısıyla stabil, hemen özelliğini kaybetmeyen ürünlerdir.

5. Laboratuvar ünitelerinde kullanılan diğer bütün yardımcı sarf malzemelerde de, öncelikle kalite aranmaktadır.

6. Laboratuvar testleri için kullanılacak numuneler;

a) Kan alma ünitesinde, deneyimli ve güler yüzlü laboratuvar çalışanları hizmet vermektedir.

b) Gerekli numuneler, en uygun zamanda ve şartlarda alınmaktadır.

c) Bu numuneler transfer şartlarına uygun bir şekilde laboratuvara ulaştırılmakta, en kısa zamanda ve optimal şartlarda test analizine hazırlanmaktadır.

7. Testler, otomatize cihazlar ile uzmanlar refakatinde, çalıştığı laboratuvar ünitesindeki cihazlar konusunda deneyimli, sertifikalı teknikerler tarafından yapılmaktadır.

8. Kişiye özel olduğu düşünülerek, bütün testler kontrollü ve titizlikle yapılmakta olup, anormal ve kritik sonuçlar, hastanın primer hekimiyle konsulte edilmektedir.

9. Laboratuvarlarımızda, hastanemizdeki acil, ayakta ve yatan bütün hastalarımız için olduğu kadar, başka hastanelerden, tıp merkezlerinden ya da muayenehanelerde gelen hastalarımıza da hizmet verilmektedir. Başka laboratuvarlarda yapılamamış bazı testler de, hastanemiz laboratuvarlarında çalışılmaktadır. Araştırmaya yönelik ileri analiz testleri için iş ortağımız yurt içi ve yurt dışı akredite laboratuvarlarla birlikte çözümler üretilmektedir.


İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...