Estetik Diş Hekimliği (Diş Beyazlatma ve Porselen Laminalar)

estetik_dis_hekimligi

Kliniğimiz yalnızca ağız, diş sağlık problemlerinin tedavisinde değil, ağız ve diş estetiğinde de çeşitli çözümler sunmaktadır. Beyazlatma ve porselen lamina yöntemleriyle, yeni bir gülüş sağlamamız mümkündür.

 

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma daha estetik ve sıcak bir ifade için uygulanabilecek en basit yaklaşımlardan biridir. Dişlerinizin şekli ve dudağınızla uyumu ideal fakat rengi koyu ise uygun ilaçlar kullanılarak kısa sürede doğal dişlerinizin rengi açılabilir. Beyazlatma, doğru ilaçlar seçilerek diş hekimi kontrolünde yapıldığında dişlerinize zararı olmayan bir uygulamadır.

Ev Tipi Beyazlatma: Diş hekimi tarafından hastaya özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Bu plakla birlikte, beyazlatıcı ilaçların dişlere uygulanmasıyla dişlerin rengi 2-3 ton açılabilir.

Ofis Tipi Beyazlatma: Hasta koltuğunda yarım saat içinde kuvvetli ışık kaynaklarıyla veya kendiliğinden etki eden ilaçlarla 2-3 seansta uygulanan bu profesyonel sistem, sizi bembeyaz dişlere kavuşturur. Amerika”‘da yapılan klinik araştırmalarla da güvenilirliği kanıtlanan sistem, diş minesine ve dolgulara zarar vermez.

Kanal Tedavisi Görmüş Dişlerde Beyazlatma: Kanal tedavisi görmüş dişlerin bir süre sonra rengi koyulaşmaya başlar. Dişin içine gerekli ilaçlar konularak diş geçici dolgu ile kapatılır. 2-3 gün aralıklarla kontrol edilerek dişin rengi diğer dişlerle aynı renge gelene kadar birkaç seans tekrar edilebilir. İstenilen renge ulaşıldıktan sonra dişe kalıcı dolgu uygulanarak tedavi tamamlanmış olur.

 

Porselen Laminalar

Porselen laminalar, dişlerin ön yüzeylerine bonding denilen bir sistemle yapıştırılan ve renkleşmeye karşı dirençli çok ince porselen yapraklardır. Bu prosedür takma tırnak gibidir. Kalınlıkları bir lensin kalınlığından daha fazla değildir ve diş yüzeyinden çok az aşındırma yapıldığı için konservatif ve zararsız bir işlemdir. Ayrıca yapıldıktan sonra kahve, çay ve hatta sigara renkleşmelerine karşı yüksek direnç gösterir ve tekrar renkleşmez. Porselen laminalar ile dişler arasındaki boşluklar kapatılabilir, boyları uzatılıp yeniden şekil verilebilir, kırık çatlak, kötü formlu ve ileri derecede renkleşmiş dişler güzel bir görünüme kavuşturulabilir. Ayrıca diş rengini beğenmeyen kalıcı beyazlık isteyenlerde, gülüşünü beğenmeyen hastalarda gülüş tasarımı amacıyla, antibiyotik nedeniyle renkleşmiş dişlerde, hafif çarpık dişlerin düzeltilmesinde, ileri derecede olmamak kaydıyla ortodonti tedavi gerektiren çapraşıklıklar birkaç seansta düzeltilebilir. İlk seansta dişlere herhangi bir preparasyon yapılmadan dişlerinizin ölçüsü alınır. Bir sonraki ziyaretinizde, yapılacak olan dişlerinizin maketleri hazırlanmış olur ve bu aşamada maketler ağzınızda denenerek uygun olup olmadığına karar verilir. Dişinizin ön ve kesici yüzeyinden çoğu zaman 1 milimetreden az mine dokusu kaldırılıp, dişinizden ölçü alınır. Bu ölçü yardımı ile dişinize uygun, gülüşünüzü tamamlayacak, neredeyse yaprak kalınlığında, uygun renkte porselen laminalar yapılır ve uygun görülürse yapıştırılır.

Doktorlarımız

Dr. Dt. Ali ARAL (K)

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Banu OKUR ÇAKMAKCI

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Enver Selman SÜMER

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Sağlık Rehberi

Basında Bölüm