Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

dis-eti-hastaliklari

Diş eti hastalıkları basit diş eti iltihabından (gingivitis), diş kökünün çevresini saran alveol kemiğinin iltihaplanıp erimesine (periodontitis) neden olan şiddetli enfeksiyonlara kadar geniş bir alanı kapsar. Hastalıkla birlikte diş etleri şişer, kanar, çekilerek diş boyları uzar, dişler yer değiştirebilir, dişler sallanarak kaybedilebilir.

 

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diş eti hastalıklarının birinci nedeni, dişlerin her yüzeyinde ve aralarında biriken, içinde birçok çeşit bakteri içeren mikrobiyal dental plak adı verilen birikintilerdir. Bu plak temizlenmezse plak içinde bulunan bakterilerin ürettiği zararlı maddeler diş eti hastalıklarına ve diş çürüklerine neden olurlar. Mikrobiyal dental plak dişle aynı renkte olduğu için gözle tespiti oldukça zordur. Bu plak yumuşaktır, dişleri fırçalayarak ve diş ipi kullanarak kolayca uzaklaştırılır. Eğer plak temizlenmezse kişiden kişiye değişen süreçlerde bu plak kireçleşerek “‘diş taşına”‘ dönüşür. Diş taşının pürüzlü yapısı daha kolay ve daha çok plak birikimine olanak sağlayarak iltihabın ilerlemesini hızlandırır.

 

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş hekimi tarafından özel aletler kullanılarak diş dokuları çevresindeki diş taşları ve plak uzaklaştırılır. Hasta tarafından fırça, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanarak temizlenmesi şeklinde tedavinin ilk adımı tamamlanır. Büyümüş diş etini, çekilmiş diş etini, alveol kemiğinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) ve kemik erimelerini tedavi etmek amacıyla lokal anestezi altında uygulanan ve kayıp dokuları yeniden oluşumu hedeflendiğinde, yardımcı biyomateryallerin (membran, kemik grefti) kullanıldığı cerrahi işlemlere periodontal operasyonlar denir. Operasyonlar sonrasında 3-6 ay aralıklarla kontrol gerektirmektedir.

Doktorlarımız

Dr. Dt. Ali ARAL (K)

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Banu OKUR ÇAKMAKCI

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Enver Selman SÜMER

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Sağlık Rehberi

Basında Bölüm