DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Ağız ve Diş sağlığının her alanında güncel ve gelişmiş tanı-tedavi hizmeti sunan Hisar Intercontinental Hospital Ağız ve Diş Sağlığı Ünitesinde, ağız içi kamerası ve panoramik röntgen sistemi ile hastaların ayrıntılı muayenesi yapılmaktadır. Ayrıca korkan hastalar, hiperaktif çocuklar ya da engelli hastalara özel genel anestezi altında diş tedavisi hizmeti de sunulmaktadır. Diş beyazlatma dahil kozmetik diş hekimliği alanında, implantoloji, periodontal cerrahi, ortodonti ve endodonti alanlarında da hizmet verilmektedir.

RANDEVU AL

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diş eti hastalıklarının birinci nedeni, dişlerin her yüzeyinde ve aralarında biriken, içinde birçok çeşit bakteri içeren mikrobiyal dental plak adı verilen birikintilerdir. Bu plak temizlenmezse plak içinde bulunan bakterilerin ürettiği zararlı maddeler diş eti hastalıklarına ve diş çürüklerine neden olurlar. Mikrobiyal dental plak dişle aynı renkte olduğu için gözle tespiti oldukça zordur. Bu plak yumuşaktır, dişleri fırçalayarak ve diş ipi kullanarak kolayca uzaklaştırılır. Eğer plak temizlenmezse kişiden kişiye değişen süreçlerde bu plak kireçleşerek “‘diş taşına”‘ dönüşür. Diş taşının pürüzlü yapısı daha kolay ve daha çok plak birikimine olanak sağlayarak iltihabın ilerlemesini hızlandırır.

 

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş hekimi tarafından özel aletler kullanılarak diş dokuları çevresindeki diş taşları ve plak uzaklaştırılır. Hasta tarafından fırça, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanarak temizlenmesi şeklinde tedavinin ilk adımı tamamlanır. Büyümüş diş etini, çekilmiş diş etini, alveol kemiğinin erimesine bağlı olarak meydana gelmiş boşlukları (cep) ve kemik erimelerini tedavi etmek amacıyla lokal anestezi altında uygulanan ve kayıp dokuları yeniden oluşumu hedeflendiğinde, yardımcı biyomateryallerin (membran, kemik grefti) kullanıldığı cerrahi işlemlere periodontal operasyonlar denir. Operasyonlar sonrasında 3-6 ay aralıklarla kontrol gerektirmektedir.


İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...