Endodonti

endodonti-kopya

Dişlerin içinde dişlerin beslenip korunmasını sağlayan damar sinir paketi (pulpa dokusu) bulunur. Pulpa dokusunun hastalıkları endodontik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

 

Kuafaj

Çürüğün pulpa dokusuna çok yaklaştığı durumlarda, tedavi sırasında pulpanın açılması veya açılmaya çok yaklaşması durumunda çeşitli medikal materyallerle pulpanın iltihaplanmasını önleyerek o bölgede yeni dentin dokusu oluşumunu destekleyen tedavi şeklidir. Kuafaj yapıldıktan hemen veya bir süre geçici dolgu ile bekledikten sonra dişin dolgusu yapılmaktadır.

 

Pulpa Dokusunun İltihaplanması ve Kanal Tedavisi

Uzun süre tedavi edilmeyen diş çürüklerinin pulpa dokusuna ulaşarak, bölgeye bakterilerin taşınmasıyla veya dişe gelen travmalar sonucu pulpa dokusu iltihaplanabilir. Bu durumlarda dişte çok şiddetli ağrılar olabildiği gibi pulpa dokusu canlılığını kaybedebilmektedir. Her iki durumda da ‘kanal tedavisi’ uygulanmalıdır. Kanal tedavisinin amacı iltihaplı dokuların uzaklaştırılarak kalan boşluğun doku dostu materyallerle doldurulması ilkesine dayalı bir tedavi şeklidir. Kanal dolgusu yapılan dişlere dişin üst dolgusu uygulandıktan sonra diş uzun yıllar ağızda fonksiyon görebilmektedir. Kanal tedavisi %90’ın üzerinde başarı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kanal dolgusu yapılırken çeşitli aşamalarda röntgen çekilerek tam kök ucuna kadar dolum yapılması önemlidir.

 

Pulpa İltihabında Ortaya Çıkan Belirtiler

Soğuk ve sıcak hassasiyeti, dişte renk değişikliği, kendiliğinden oluşan özellikle kendini geceleri hissettiren şiddetli ağrılar, apse nedeniyle yüzde şişlik oluşumu gibi belirtiler gözlenmektedir.

 

Kanal Tedavisi Yapılmış Dişlerde Renk Değişikliği ve Giderilmesi

Kanal tedavisi sırasında dişin pulpa dokusu çıkarıldığı için diş artık beslenemez. Zamanla yapısındaki su azalır ve kullanılan kanal dolgu maddesine bağlı olarak dişin rengi koyulaşmaya başlar. Kanal tedavisi uygulandıktan bir süre sonra beyazlatma tedavisi uygulanarak dişin rengi normale döndürülebilir.

 

Kanal Tedavisinin Yararları

Pulpa dokusu iltihabı sonucu çok şiddetli ağrılar ve dişin kök ucunda lezyonlar görülebilir ve bu durum diş kayıplarına neden olabilir. Kanal tedavisi bu dişlerin kaybını önler ve restorasyonları yapılarak uzun yıllar fonksiyon ve estetik açıdan kullanılmasını sağlar. Bu dişlerin çekimi sonucu ihtiyaç duyulabilecek implant veya köprü tedavilerine göre daha ekonomik bir tedavi olması büyük avantaj oluşturur. Kanal tedavisi uygulanmadan dişin çekimine gitmek hatalı bir uygulama olacaktır.

Doktorlarımız

Dr. Dt. Ali ARAL (K)

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Banu OKUR ÇAKMAKCI

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Dt. Enver Selman SÜMER

AĞIZ ve DİŞ HASTALIKLARI

Sağlık Rehberi

Basında Bölüm