Yükleniyor...
karin germe

Abdominoplasti (Karın Germe) Operasyonları

Abdominoplasti nedir?

Karın bölgesinde göbek altı ve hemen üzerindeki sarkmış fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın ön duvarı gevşekliğinin onarılması için yapılan ameliyata karın germe, abdominoplasti denir.

Karın bölgesindeki yağlanmaya ne neden olur?

Kilo alımı ve verilmesi, doğumlar, genetik yapı gibi nedenlerle karın cilt, yağ dokusu fazlalık ve sarkıklığı ile, karın cildinde çatlaklar ve karın ön duvar kas ve kas zarında gevşeklik oluşabilir. Bu şikayetler hastaların pantolon, etek, mayo ve bikini giymelerini zorlaştırmakta, bazen fazla sarkıklıklar aşırı terleme sonucu cilt yaraları, mantar enfeksiyonları gibi şikayetler oluşturabilmektedir.

Ameliyat gerekli midir?

Basit deformiteler liposuction ile giderilebilmesine rağmen genellikle karın estetiği gerekir. Deformitenin şekline göre farklı teknikte abdominoplasti ameliyatı yapılabiliir. Bazen de liposuction ile kombine edildiğinde daha güzel sonuçlar izlenmektedir. Fazla derecede dokusu ve sarkıklığı olanlarda göbek deliği yerinin yeniden düzenlenmesi ve oluşturulması gerekebilir.

Yara izi kalıcı mıdır?

Yara yeri hemen hemen her zaman sezeryan izinin olduğu yere gelecek şekilde planlanır ve izin iç çamaşırı veya mayo içinde kalması sağlanır. Sezeryan ameliyatı izinin daha uzun şekli olan yara izinin son halini alması 6 ay ile 1 yıl arasını bulur.

Kimler bu ameliyat için uygundur?

  • Sistemik hastalığı olmayanlar,
  • Aşırı kilolu olmayanlar,
  • Karın dokusu gevşek ve ciltaltı yağ dokusu az olanlar,
  • Cilt sarkıklığından rahatsız olanlar,
  • Çatlaklarından şikayetçi olanlar.

Ameliyat ne kadar sürer ve günlük hayata ne kadar sürede dönebilirim?

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat 1.5-3 saat arasında sürebilmektedir. Hastanede yatmayı ve belli süre hafif kambur şekilde yürümeyi gerektirir. Ameliyattan sonra 4 hafta süreyle korse kullanımı gerekmektedir. Hasta memnuniyeti açısından bakıldığında hastanın mutluluğunu ve yaşam konforunu artırıcı başarılı estetik cerrahi operasyonlardandır.