Yaz Güneşinin Tadını Saçlarınız da Çıkarsın İstiyorsanız…

421 Haberler

Kadın güzelliğinin önemli bir parçası olan saçlarınızın, sağlıkla parlayan cildinize eşlik etmesini ister misiniz?
O zaman bu yazıyı okumanızda fayda var…

Yıpranan saçlarınızın, nasıl daha sağlıklı bir görünüme kavuşabileceğini Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanlarından öğrendik.

Yaz mevsiminde UV ışınlarına ve güneşe normalden daha uzun süre maruz kalma, deniz ve havuz suyuna sık temas etme gibi nedenlerle saçlarınız kurur ve yapısı bozulur. Saç kuruluğunu azaltan bakım ürünleri kullanmak ve saçı yıpratan bu etkilerden uzaklaşmak hasarı azaltmakta önemli role sahiptir. Saçınızın yapısını sağlamlaştırmak ve dökülmeleri azaltmak istiyorsanız;

  • Saçlı deri tipinize uygun ürünler kullanın.
  • Saçınızı aşırı taramayın, sıkı toka ve bandajlar kullanmayın.
  • Saç derinize uygun boyaları kullanın.
  • Deniz ve havuz suyunun zararlarından korunmak için mutlaka saçınızı deniz veya havuza girdikten sonra yıkayın.
  • Uv ışınlarına gereğinden fazla maruz kalmayın. Güneş ışınlarında bulunan UV ışınları saçın mat ve kaba görünmesine neden olur. Saç elastik yapısını kaybederek daha kırılgan hale geldiğinden taramak ve şekil vermek zorlaşır, sık sık kırılır.
  • Dermatoloğunuza başvurun ve hekiminizin yönlendirmesiyle saçınızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren ilaçları kullanın. Bu vitaminleri uygun olan miktarda besinlerle almak zor olduğundan ve dışarıdan uygulanan kozmetikler saçın beslenmesini etkilemediğinden, ağızdan kullanılan bu ilaçlarla saçın ihtiyaç duyduğu destek sağlanmış olur.

Kadınların yaklaşık % 40’ı yaşamları boyunca en az bir kez saç dökülmesi problemi yaşarlar. Saç köküne yeterli maddelerin ve vitaminlerin ulaşamaması sonucu saç beslenemez, incelir, kırılgan hale gelir ve dökülmeye başlar. Dışarıdan uygulanan kozmetikler, saçın temizlenmesini, kolay taranmasını ve görüntüsünü etkiler. Ancak unutmamak gerekir ki saçın beslenmesi ve büyümesi yalnızca kökü yoluyla olur. Saç dökülmesinin yoğun olduğu bahar aylarında, eğer günde 150’den fazla saçınız dökülüyorsa ağız yoluyla takviye yapmak gerekir. Saç köküne uygulanan ve saç derisinde kalan çeşitli vitaminleri içeren losyon ve spreyler de oldukça etkilidir. Mezoterapi yoluyla da saç için gerekli bu vitamin ve büyüme faktörlerini saçlı deriye uygulamak mümkündür. Küçük iğneler yardımıyla saçlı deriye uygulanan bu yöntemde, gerekli maddeler direk olarak saç köküne ulaşır.