Sigara ve Alkolden Uzak Durarak Sağlıklı Yaşamak Elinizde

898 Haberler

 

Sigara, alkol ve kullanılan bütün uyuşturucuların insan vücudunda yarattığı tahribat ve verdiği zararlar saymakla bitmez. Zamanla bağımlılığa dönüşebilen bu alışkanlıklar birçok hastalığa da sebep olabilmektedir. Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları “1-7 Mart Yeşilay Haftası” öncesinde alkol ve sigaranın insan vücuduna verdiği zarar ve yarattığı hastalıklar hakkında bilgi verdi.

 

Sigara ve alkol organların en büyük düşmanı!

Sigara bilinen en kötü alışkanlıklardan birisidir. Aklımıza gelebilecek birçok hastalığın kökeninde sigara birinci dereceden etken oluşturabilmektedir. Sigara kullanımı sonucu kişi, solunum sistemi hastalıkları, astım, bronşit, zatürre, uyku apnesi, akciğer kanseri, kalp damar hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilir. Aşırı alkol kullanımı ise daha çok karaciğer hücrelerinde yağlanmaya ve siroz gibi çoğu hastalığa sebep olabilmektedir.

 

Nikotin en büyük bağımlılık sebebi

Sigaranın içinde bulunan maddeler birçok hastalığın temelini oluşturabilmektedir. Bağımlılığı sağlayan nikotin, katran, tüp gaz, radon gazı, kurşun gibi birçok ham madde içeren sigara; kanser hastalığının da en büyük sebebi sayılabilmektedir.

 

Sürekli öksürük hali normal değil

Öksürük genellikle hafife alınabilen bir şikayettir. Sigara içen bir kişide öksürük gün boyunca devam ediyorsa, akşam artıyorsa ve en tehlikelisi öksürük gece uykudan uyandırabilecek şiddetteyse kişi; KOAH, kronik bronşit, reflü, kalp yetmezliği, akciğer yüksek tansiyonu, zatürre ve akciğer kanseri gibi oldukça büyük risk taşıyan hastalıklardan birine yakalanmış olabiliyor. Bu durumda kişinin zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurması gerekir.

 

Kadınlarda doğurganlığı önemli ölçüde etkileyebilir

Sigara kullanımı özellikle kadınlarda oldukça tehlikeli riskler taşıyabiliyor. Sigara içen kadınlarda, beklenenden daha erken menopoz görülebilmektedir. Bu da kemiklerin erken erimesine neden olur. Aynı şekilde sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim ağzı kanserine(serviks) yakalanma riski taşımaktadır. Ayrıca sigara kullanımı kadınlarda düşük riski, doğurganlıkta azalmaya ve erken doğuma da yol açabiliyor.

 

Sigaranın yarattığı risklerin fakında olun

Sigara, kişinin herhangi bir hastalıktan dolayı gördüğü tedavi sürecini de olumsuz etkileyebilir. Şeker hastalığı, ülser, tansiyon, zatürre, kanser, KOAH gibi hastalığı bulunan ve tedavi gören hastalarda sigara kullanımına devam edilmesi tedavi başarı oranını da oldukça düşürmektedir.

 

Bırakmak için mutlaka yardım alın

Sigara içen bir kişinin sigarayı bırakma sürecinde öncelikle kendine inanması, kararlı ve istekli olması sigarayı bırakma yolunda oldukça önem taşımaktadır. Sigara bırakmak istiyor, fakat başaramıyorsanız uzman kontrolünde düzenli tedavi görülmesi başarı oranını arttırmaktadır. Tedavide öncelikle kişiye ilaç, nikotin bandı veya nikotin sakızı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.