Yükleniyor...
koronavirusten korunmada altin anahtar guclu bagisiklik sistemi

KORONAVİRÜSTEN KORUNMADA ALTIN ANAHTAR: GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Diyetisyen Beyza Topcu 1 Dyt. Beyza TOPCU 649 Beslenme ve Diyet

Tüm dünyada etkisini sürdüren Koronavirüsten (Covid-19) korunmanın ilk yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçiyor.  Bu süreçte, özellikle sağlık çalışanlarının antioksidan içeriği ve protein kalitesi yüksek besinleri tercih ederek, dengeli beslenmesi büyük önem taşıyor. Hisar Hospital Intercontinental Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Dyt. Beyza Topçu, sağlık çalışanlarımızın salgın sürecinde nasıl beslenmesi gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Bu bağlamda sağlıklı beslenme için öneriler şu şekildedir;

  • Önceliğiniz her zaman mevsimindeki sebze ve meyveler olmalıdır.Menülerinize bol bol taze meyve ve sebzeler eklemelisiniz. Sebzelere pancar, brokoli, karnabahar, soğan, lahana, sarımsak, biber, şalgam,  turp, havuç, patates; meyvelerde ise nar, mandalina, portakal, greyfurt, muz, elma eklenmelidir. Özellikle C vitamininden yüksek kuşburnu ve antioksidan miktarı yüksek kırmızı / mor meyve ve sebzeleri menünüze eklemelisiniz.
  • Bağışıklığı güçlendirmenin bir diğer yolu da bağırsak sistemimizin sağlıklı olmasıdır.Bunun için de kefir, ev yapımı yoğurt, tarhana çorbası gibi doğal probiyotik kaynaklar tüketilmeli, gerekli durumlarda eczanelerden probiyotik takviyesi alınmalıdır.
  • Bağırsak mikrobiyotasını bozmamak ve bağışıklığı düşürmemek adına şekerli ve fazla yağlı besinleri beslenmenizden çıkarmanız gerekmektedir.
  • Savunma mekanizmamız olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli protein alınması gerekmektedir.Bunun için de her gün yumurta, süt ve süt ürünleri kurubaklagiller (nohut, kırmızı/yeşil mercimek, börülce, fasülye, barbunya..) tüketilebilir. Yine özellikle bu dönemde, antioksidan değeri yüksek deniz balıkları haftada en az 2 gün tüketilmelidir.
  • Bal, zencefil, limon üçlüsünün etkisinden faydalanın! Özellikle zencefil bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkileri hızlandırmaya yardımcıdır. Sabahları bu karışımı içebilirsiniz. (UYARI: Zencefil hamilelikte düşüğe sebep olabilir. Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.)
  • Yeşil çay, ıhlamur, rezene, ekinezya, karamürver şurubu gibi antioksidan değeri yüksek bitkisel çaylar bağışıklığı güçlendirmekiçin ara öğünlerde tercih edilebilir.
  • Beta-glukan birçok kronik rahatsızlığın tedavisinde sıkça yararlanılan bir maddedir ve yulafta bulunur.Bu yüzden yulafı beslenmenize dahil etmenizde fayda vardır. Yulafı öğünlere eklemek adına yulaf ezmesini un haline getirebilirsiniz ve un kullanarak yaptığınız tüm yemeklerde kullanabilirsiniz.
  • Toksinleri vücuttan atabilmek ve vücudun normal işleyişini dengede tutabilmek adına su içimine de olabildiğince dikkat edilmelidir.Günde en az 2-2,5 lt su içilmelidir.
  • Dışarıdan alınan her ürün çok iyi dezenfekte edilerek evde depolanmalı,başta et ve et ürünleri olmak üzere tüm besinlerin de iyice pişirilmesine dikkat edilmelidir.

Diyetisyen Beyza Topcu 1
Dyt. Beyza TOPCU

- doğumlu olan Dyt. Beyza TOPCU isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL