Yükleniyor...
kontakt lensler koronavirus riskinizi artirir mi

KONTAKT LENSLER KORONAVİRÜS RİSKİNİZİ ARTIRIR MI?

Opr Dr Faruk Eroglu copy Op. Dr. Faruk EROĞLU 507 Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Günlük yaşamda kullanılan kontakt lensler tahrişe ve kaşıntıya neden olabilir. Gözünüze bir şey girdiğinde lensler ekstra rahatsızlık oluşturabilir. Bu durumda ilk yaptığımız şey nedir? Gözlerimizi ovmak! Kontakt lens kullanan ve nadiren gözlüklerini takan kişilerin Koronavirüse yakalanma riskinin daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Gelin o zaman kontak lensin getirdiği riskleri Hisar Hospital Intercontinental Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu’ndan öğrenelim.

Kontakt lens (KL) yerine gözlük kullanmayı tercih edin

Koronavirüsün en bilinen bulaşma yolları hasta insanların öksürmesi sonucu havada asılı kalan damlacıkların (aerosol)  solununum yoluyla alınması,  göz,  ağız ve burunla teması ve ellerle temas sonucu bulaşmasıdır. Elleri yıkamadan gözleri kaşımak,  ağza ve buruna dokunmak, bir şeyler yemek hastalığa yakalanmanıza sebep olabilir.

Kontakt lens takan kişilerde, göz alerjileri ve kuruluk sık rastlanır. Bu durumda kişiler kaşıma isteği duyar. Elleriniz virüsle kirlenmişse ve gözünüzü ovalarsanız, potansiyel olarak kendinize bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle, gözünüzü ovalama ihtiyacı hissediyorsanız, ellerinizi mutlaka yıkadıktan sonra dokunmaya özen gösterin. Ayrıca gözlük camları koruma sağlar. Hasta insanların öksürme ve hapşırması sonucu açığa çıkan damlacıkların göze girmesine önler.  Gözlükler sık göz ovalamaya engel olur. Kuru gözler de gözlerimizi ovma dürtüsünü tetikleyebilir. Onları nemli tutmak için bazı nemlendirici damlalar suni gözyaşı damlaları özellikle bu günlerde bol kullanılabilir. Gözlerinize damla damlatmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Gözde kanlanma ile birlikte ateş ve öksürük varsa dikkat!

Koronavirüs “pembe göz” olarak bilinen konjonktivit adı verilen bir göz enfeksiyonuna neden olabilir.  Bu hastalarda kırmızı ve kaşıntılı göz bulguları olabilir. Ayrıca bu duruma ateş ve öksürük eşlik ediyorsa, Koronavirüsten şüphelenilebilir. Bu hastaların gözlerini ovalayıp, başka bir yere dokunmaları, hastalığı başkalarına bulaştırmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekenler;

  • Kontakt lensleri çıkarın ve gözlük kullanın.
  • Mutlaka kontakt lens kullanmanız gerekiyorsa, lenslerinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi bol sabunlu suyla 20 saniye yıkayın.
  • Mümkünse günlük kullan at lensleri tercih edin.
  • Su ile teması en aza indirilmelidir. Duş almadan önce lensler çıkarılmalıdır.
  • Lensler suda durulanmamalı veya saklanmamalıdır, lens solüsyonu kullanılmalıdır.
  • Lensler ıslatmak için ağza sokulmamalı ve tükürükle temas ettirilmemelidir.

Koronavirüs salgınının çok fazla olduğu bugünlerde, acil olmayan rutin göz muayeneleri için salgın sonrasının beklenilmesi gerekir.


Opr Dr Faruk Eroglu copy
Op. Dr. Faruk EROĞLU

1971 - Niğde doğumlu olan Op. Dr. Faruk EROĞLU isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL