Kahverengi Gözler Maviye Döndürülebilecek Ama…

Op. Dr. Faruk EROĞLU 776 Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Hisar Intercontinental Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu

İris tabakasına laser uygulayarak göz rengini değiştirme işlemi konusunda endişelerim;

Firmanın internet sayfasındaki yazılardan aldığım bilgilere göre laser iris tabakasının yüzeyine yapılıyor. İşlem sadece kahverengi gözlere ve gözlerdeki koyu renkli alanlara yapılıyor. Ve buradaki pigment hücrelerinin erimesi sağlanıyor ve alttaki açık renkli iris dokusu açığa çıkarılıyor.

Bu işlem sonucunda görülebilecek en önemli risk göz tansiyonu oluşma riskidir. Çünkü buradan açığa çıkan pigment hücreleri göz içi sıvısının dışarı atılma yeri olan trabeküler ağda tıkanmaya yol açabilir ve göz tansiyonu yapabilir. Buna pigmanter glokom adı verilir. Göz tansiyonunun yüksek seyretmesi yıllar içerinde görme siniri hasarı ve körlük oluşturabilir.

Bir diğer risk katarakt geliştirme riskidir. Özellikle gençlere yapıldığında erken katarakt oluşma riski akılda tutulmalıdır. Ayrıca bu tip laserlerden sonra retina problemleri de görülebilir. Görme merkezi ödemi, göz içi enflamasyonları (üveitler) oluşabilir. Göz içi iltihapları göz içi dokularda yapışıklıklara ve buna bağlı diğer komplikasyonlara yol açabilir. Göz içi iltihaplarına bağlı görme merkezi hasarı ve buna bağlı görme kayıpları görülebilir.  Tüm bu riskler göz önüne alındığında sadece estetik amaçlarla göz sağlığını tehlikeye atmamak gerekir diye düşünüyorum.

 

 


Op. Dr. Faruk EROĞLU

1971 - Niğde doğumlu olan Op. Dr. Faruk EROĞLU isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL