Yükleniyor...
iliskinizde sorun var ve icinden cikamiyorsaniz korkmayin ikinci sans mumkun

İlişki Sorunlarınız Var Ve İçinden Çıkamıyorsanız Korkmayın; İkinci Şans Mümkün

1242 Haberler

 

İlk zamanlarda çok keyifli ve eğlenceli geçen ilişkilerde zaman içinde bir takım problemler çıkabiliyor. Yaşam yoğunluğu, günlük stresler ve ekonomik sıkıntılar ilişkilerin hızlı başlayıp hızlı bitmesine neden olabiliyor. Karşılaşılan problemlerden biri de çiftlerin birbirine sürekli küsmesi ve iletişimi tamamen kesmesi ilişkiyi sekteye uğratabiliyor. Bunların üstesinden gelebilmenin başlıca yolu da doğru bir iletişim kurabilmektir. Bu nedenle, eğer ilişkinizde problemler olduğunu düşünüyor, sorunlarınızı çözemediğinizi fark ediyorsanız, büyük bir ihtimalle ilişkinizde iletişim sorunları yaşanıyor demektir. Bu durum da zaman içinde kişinin kendisini değersiz hissetmesine ve ilişki içerisinde çözülemeyecek birçok iletişim problemine yol açabiliyor.

Kendi isteklerinizi zorlamadan belirtin

İkili ilişkilerde kişiler arası sorunlar olması oldukça normaldir. Çünkü her bireyin kendine ait bir karakteri ve farklı bir huy yapısı olabilmektedir. Fakat ilişki içerisinde çiftlerden birinin, karşısındakinin kendine ait huy ve davranışlarını değiştirmek istemesi oldukça büyük bir yanlıştır. Karşıdaki kişinin de kendine ait bir karakteri olduğu unutulmamalı ve bu tür durumlarda kişilerin birbirine karşı anlayışlı olması olası çıkabilecek bir iletişim problemini engellemiş olur.

Egolarınız ilişkinizin üstünde olmasın

Olası çıkabilecek herhangi bir tartışma veya kavga çiftleri olumsuz yönden etkileyen durumlardan biridir. Kavga sırasında çiftler arasında birbirini kıracak cümleler sarf etmek ve üstünlük sağlama içgüdüsüyle hareket edilebilir. Bu durumda çiftlerden birinin tartışma sırasında öfke kontrolünü sağlayabilmesi, çözüm sürecinin kolay atlatılabilmesi açısından oldukça önemli bir durumdur.

Eleştirileriniz yapıcı olsun

Eleştiri, çiftler arasında yapılma tarzına göre yapıcı veya yıkıcı etkileri olabilen bir davranıştır. Yıkıcı ve ağır eleştiri tarzı çiftlerin daha çok karakter ve kişilik özelliklerini içerdiği için kişi bu tür söylemleri kaldıramayabiliyor. Bu eleştirileri alan bireyler kendilerini mutsuz hissederek, kendinde bir sorun olduğunu düşünebiliyor. Kendisi hakkında bu tür söylemlerde bulunduğu içinde karşı taraftan soğuyabiliyor.

Sevdiğiniz kişinin size güvenmesini sağlayın

İkili ilişkilerde karşı tarafa güvenmek ve onun da size güvenmesini sağlamak mutlu bir birliktelik için en önemli faktörlerden biridir. Güvenmenin temelinde aslında karşındakine güvenmek değil, kişinin kendini güvende hissetmesi, kaygı ve korkularından arınması vardır. Güven, fiziksel aldatmanın yanında, duygusal-sosyal-düşünsel olarak da sadık kalabilmek, karşıdakini kazanmadan beraber olmadan öncede beraber iken de beraberlik başladıktan sonra da hep aynı şekilde sevgi saygı ve sadakati devam ettirmektir.  İlişki içerisinde çiftlerden birinin sürekli olarak karşı tarafın gizli olarak telefonlarını kurcalaması, sürekli soru sorması gibi davranış biçimleri güvensizliğin göstergelerindendir.

Koşullar ne olursa olsun birbirinize karşı anlayışlı olun

Empati, karşı tarafın duygu ve düşüncelerini anlayarak, kendini karşındakinin yerine koyup duyarlı bir yaklaşım gösterme çabasıdır. Empati ilişki içerisinde çiftlerin birbirlerinin duygularını daha iyi anlayabilmesi açısından da oldukça önemlidir. Çiftler arasındaki anlaşmazlıklarda veya tartışmalarda yapılan empati, daha sağlıklı ve sakin bir iletişim ortamına zemin hazırlar.