Fibromiyaljiden Kurtulamıyorsanız Onunla Yaşamak İçin 12 İpucuna İhtiyacınız Var Demektir!

708 Haberler

Özellikle kadınların en büyük sağlık sorunlarından biri olan görünmez hastalık olarak da bilinen fibromiyaljiden kurtulamıyorsanız onunla nasıl yaşayabileceğinizin ipuçlarını Hisar Intercontinental Hospital İç Hastalıkları uzmanlarından öğrendik…

 

Stresten kurtulamıyorsanız onu yönetmeyi öğrenin!

Stres fibromiyaljinin belirtilerini tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Stresi en aza indirerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Stresten kurtulmak zor diyorsanız stres azaltıcı etkisi kanıtlanmış olan yoga, meditasyon gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Gerekirse psikoterapist ile görüşmekten çeinmeyin..

 

Not defteri tutun!

Fibromiyalji kişinin odaklanmasını da olumsuz yönde etkilediği için mutlaka yapacaklarınızı, önemli telefon numaralarını, alışveriş listelerini, arkadaşlarınızın adlarını içeren not defteri tutun.

 

Düzenli egzersiz yapın ve uykunuza dikkat edin.

Yürüme gibi düzenli ve düşük yoğunluklu egzersizler fibromiyaljinin en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Bu stresinizi azaltarak fibromiyalji üzerinde kontrol duygunuzu artırabilir. Sizin için en uygun olan egzersiz programı hakkında hekiminiz ya da fizyoterapistle konuşun

 

Sıcak banyo yapın…

Sıcak banyo gergin kaslarınızı gevşeterek ağrıyı azaltır, daha kolay hareket etmenize ve daha sağlıklı uykuya yardımcı olur.

 

Kafein içeren gıdalardan uzak durun.

Kafein hem fiziksel hem de psikolojik olarak stresinizi tetikler. Kalp ve merkezi sinir sisteminizi uyararak, sinirlilik, anksiyete ve uykusuzluğunuzu artırır. Geceleri daha iyi bir uyku istiyorsanız öğleden sonra kafein kaçının. Çikolata, kahve ve çayları dikkatli tüketin.

 

Kendinize her gün zaman ayırın.

Fibromiyalji hayatınızı daha da karmaşık hale getirebilir. Bundan kurtulmak için her gün kendinize özel zaman ayırın. Bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

 

İş hayatınızı daha iyi hale getirmeye çalışın.

Sağlığınızı düşünerek kendinize uygun bir iş bulun. Evden part-time çalışarak daha verimli olabiliyorsanız böyle bir iş bulmaya çalışın. Ofiste, konfor ve kolay erişim için çalışma alanınızı yeniden düzenleyin. Telefon kulaklığı, klavye desteği gibi ürünler vücudunuza daha az stres yüklenmesine yardımcı olur.

 

Hastalığınız hakkında konuşun

Fibromiyalji sizin ve çevrenizdekilerin stresini artırdığı için iletişim çok önemlidir. Her zaman güler yüzlü olamazsınız. Hastalığınızın belirtileri artış gösterdikçe ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Yaşadığınız sıkıntılar konusunda çevrenizden yardım istemekten korkmayın.

 

Yatak odanızı rahat bir uyku için düzenleyin.

Eğer yeterli dinlenemediğinizi hissediyorsanız yatak odanızı en rahat edeceğiniz şekilde düzenleyin. Düzenli uyku saati belirleyin. Geç saatlere kadar bilgisayar ya da televizyon başında kalmayın. Bunun yerine rahatlatıcı müzik ya da uyku öncesi banyoyu tercih edebilirsiniz.

 

Bir günlük tutun

Olayları takip etmek, faaliyetleri, belirtileri ve duygudurum değişikliklerinizi not etmek için bir günlük tutun. Günlüğünüz sayesinde hastalığınızın ne zaman ve nasıl tetiklendiğini daha çabuk fark edebilir; böylece tetikleyicileri ortadan kaldırmak veya etkisini azaltmak için başa çıkma stratejilerini öğrenmek için çalışabilirsiniz.

 

Bir destek grubuna katılın

Destek grupları, kronik bir hastalık olan insanların yaşamlarında önemli bir rol oynayabilir. Destek grupları, duygusal destek, bilgi ve başa çıkma için ipuçları sağlar.

Ve son olarak yukarıdaki ipuçlarına ek olarak düzenli hekim kontrolünüzü ve gerekiyorsa ilaç tedavinizi aksatmayın.