Erken Bayram Temizliği ile Sadece Evinizdeki Kirden Değil; Kalorilerinizden de Kurtulabilirsiniz!

Bayram geldi çattı ve toplumumuzun en önemli geleneklerinden biri olan bayram temizliği için seferberlik de başladı. Evinizi temizlemek için yaptığınız hareketlerin aslında metabolizmanızı hızlandırarak kalori kaybetmenize de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan bayram temizliği yaparken nasıl kalori kaybedebileceğimizi öğrendik.

Vücudun uzun vadeli enerji deposunun yağ olduğunu; dışarıdan enerji kaynağı alınmadığı takdirde, yağların kolayca enerjiye dönüşerek, enerji gereksinimini karşılayabileceğini belirten Diyetisyen Karacanoğlu; ‘Yağlar ve karbonhidratlar kas çalışması için kullanılır. Ancak karbonhidrat yağa göre % 4-5 oranında daha elverişli enerji kaynağıdır. Bu nedenle ağır idmanlardan 3-4 saat önce karbonhidratı, yağı ve proteini dengelenmiş, sindirimi kolay bir mönü tüketilmelidir. Ancak yemekten sonra hafif bir yürüyüş yapacaksanız, sporcu değilseniz, yine de 1 saat bekleyin.

Öğünün hemen ardından yapılan egzersiz, enerji harcayan kaslarla, sindirimin devam ettiği bağırsaklar arasında bir başka yarışa neden olacaktır. Bu nedenle yemeğin hemen ardından egzersiz önermiyoruz. Bazı sporların dakikada harcatacağı kalori için; dağa tırmanma dakikada 11- 14, bisiklete binme 5- 11, dans etmek 3- 8, futbol 8- 9, jimnastik 2.5- 6.5, tenis 6.5- 7.5, yüzme 11- 12 kalori harcatır. Örneğin 1 saat yüzecekseniz ortalama 600- 700 kalori harcarsınız. Hızlı hafif tempolu 30 dakika yürüyüş size uygunsa 150 kalori harcayabilirsiniz.

Hangi Ev İşi Ne Kadar Kalori Harcatır?
Öncelikle ‘Fiziksel efor gerektiren ev işleri yapılırsa kalori harcanabilir’ bunu aklınızdan çıkarmayın. 30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle:

  • Yerleri süpürmek ya da silmek: 90 kalori
  • Ütü yapmak, yatak hazırlamak: 70 kalori
  • Toz almak, yüksek rafları temizlemek, perde takıp çıkarmak: 50 kalori
  • Yemek hazırlamak, sofrayı düzenlemek: 80 kalori
  • Bulaşık yıkamak: 100 kalori
  • Camları silmek: 150 kalori
  • Banyo temizlemek: 200 kalori