Yükleniyor...
elinizde geceleri uyusma hissediyor musunuz 1

Elinizde Geceleri Uyuşma Hissediyor musunuz?

Prof Dr Semih Takka copy Prof. Dr. Semih TAKKA (K) 3124 Ortopedi ve Travmatoloji

Elinizde gece uyuşma ve karıncalanma hissediyor musunuz? Ya da geceleri ağrıdan dolayı uyanıp ellerinizi salladığınız zaman rahatlıyor musunuz? Zaman zaman  belirtileri boyun fıtığı ile karıştırabilen “karpal tünel sendromu” yaşıyor olabilirsiniz. Hisar Hospital Intercontinental  Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Semih Takka, karpal tünel sendromu hakkında bilgi verdi.

Kanal içinde sinir sıkışması ile meydana geliyor

Karpal tünel sendromu median sinirinin el bileğinden geçen avuç kısmında kanal içinde sıkışması sonucu ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Median siniri ve parmakların hareketini sağlayan tendonlar bu kanal içerisinde yer almaktadır. Median sinirinin eldeki görevi  özellikle ilk üç parmağın ve dördüncü parmağın yarısını hissetmesini sağlamaktır. Bu nedenle median sinirinin kanal içinde sıkışması ve sinirin meydana getirdiği bozukluklar el ve bilek hastalıklarını oluşturmaktadır.

El ve el bileğini sık kullananlarda daha fazla görülüyor

El ve bilek kanalı hastalıkları genel olarak el gücünü fazlasıyla kullanan ve zorlayan kişilerde daha sık görülür. Özellikle ev hanımı olup sürekli ev işi yapan kadınlarda, elleriyle çalışan işçilerde, müzik aleti çalanlarda, klavyeyi sık kullananlarda, hamilelerde ve el bilek kırığı geçirmiş olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı oldukça yüksektir.  Karpal tünel sendromu 40 yaş üzerinde, özellikle 40-60 yaş grubu kadınlarda, 4 kat daha fazla görülür.

Parmaklarda uyuşma ve karıncalanma en önemli belirtisi!

Karpal tünel sendromunun ilk belirtileri özellikle parmaklarda uyuşma, karıncalanma ve his bozukluğuyla kendini ele vermektedir. Elde, parmaklarda ve kola doğu yayılarak oluşan ağrılar meydana gelmektedir. Bu sendromu yaşan kişiler parmak uçlarında uyuşma hissedebilmektedir. Hatta özellikle geceleri uyuşma, şişme ve karınlanma hissedip, ağrıdan dolayı kişiyi uykusundan bile uyandırabilmektedir. Hastalığın çok ileri durumlarında başparmakta yıllar içinde kaslarda erime sonucu incelme, tutma ve kavramada zorlanmalar oluşabilmektedir.

Boyun fıtığı belirtisi ile karıştırılabiliyor

Karpal tünel sendromu benzer belirtileri ile sık olarak boyun fıtığı ile karıştırılabilmektedir.  Bu nedenle öncelikle doğru teşhisin konulması büyük önem taşımaktadır. Karpal tünel sendorumu kalıtsal bir hastalık değildir fakat doğru ve zamanında tedavi ile ileri derecede sinir hasarı olmadan müdahale edilmesi şarttır. Zamanında tedavi edilmeyen hastalıkta tam olarak iyileşmeme durumu ve sakatlıklar meydana gelebilmektedir.

Düzenli tedavi ve egzersizle kaslar kuvvetlendirilmeli!

Tedavisinde özellikle ağrı kesici ve ödem indirici ilaçlarla öncelikle şişliğin azalmasını sağlamaktadır. Belli bir zaman sonra ağrı kesicinin yeterli olmadığı durumlarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır.  Hastalığın tedavisinin en birinci şartı el ve bileği aşırı derecede zorlayan her türlü işten kaçınılmalıdır. El bileği sürekli bükülmemeli, ağır yük kaldırılmamalı ve elleri zorlayacak işler yapılmamalıdır. Doktorun önereceği el ve el bileği güçlendirici egzersizler yapılarak kaslar kuvvetlendirilmeli ve egzersizler olabildiğince düzenli şekilde yapılmalıdır.


Prof Dr Semih Takka copy
Prof. Dr. Semih TAKKA (K)

- doğumlu olan Prof. Dr. Semih TAKKA (K) isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL