Çocuğunuzda Görülen Ekzemanın Sizin Titizliğinizden Kaynaklanabileceğini Biliyor muydunuz?

 

Çocuklarda erken yaşta görülen ekzemanın en büyük nedeninin anne babaların aşırı titizliği olduğunu biliyor muydunuz? Şehir yaşantısının getirdiği olumsuz koşullar ve insanların temizlik konusunda aşırıya kaçması ekzemanın görülme sıklığını artırıyor…

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman’la özellikle titiz kadınların en büyük cilt problemlerinden biri olan ekzemayı konuştuk…

Tüm deri bölgelerinde görülen; ama ellerde görüldüğünde ciddi rahatsızlık yapabilen, günlük aktiviteleri engelleyen ve utanmaya neden olabilen ekzemanın, etkin tedavi gerektiren bir cilt hastalığı olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Ataman; ‘Ekzemanın seyrinde deride sırasıyla kızarıklık, su toplamış kabarıklıklar, deri soyulmaları ve kabuklanmalar gelişir. Bu görüntü mayalanan hamur üzerindeki kabarcıklara benzer. Bu yüzden Türkiye’de ekzema ‘mayasıl’ olarak da bilinir. Ekzemaya dönemine göre yoğun kaşıntı, ağrı, yanma, iğnelenme gibi belirtiler eşlik eder. Genetik bir hastalıktır. Özellikle el ekzeması kadınlarda erkeklere göre 2 kat fazla görülür. Su, temizlik ürünleri, toz, pas, nikel, kobalt, parfüm, yapıştırıcılar, şampuan, saç boyaları teması el ekzemalarının en sık nedenleridir. Bu nedenle titizlik uğruna cildinize zarar vermemek için çok dikkatli davranmanız gerekir. Tedavide antihistaminik hap ve iğneler, kortizonlu krem, merhem ve solüsyonlar, kortizon hap ve iğneleri klasik tedavi yöntemleridir. Günümüzde kortizon içermeyen ve yan etkisi daha az olan yeni ekzema kremleri de tedaviye girmiştir.’ diye konuştu.

Ekzemanız Varsa…
-Ellerinizi mümkün olduğunca az yıkayın.
-Sabun yerine alkali olmayan sabun ya da temizlik yağları kullanın.
-Ev temizliğinde çamaşır suyu ve deterjanlar ile elinizin temas etmemesi için pamuklu bezden yapılmış astar eldiven üzerine, su geçirmeyen eldiven giyin.
-Dokunulduğunda kaşıntı ve yanma yapan yün, ıslak mendil, meyve ve sebzeler, çiğ et gibi maddelerden uzak durun.
-Saçınızı şampuanlarken eldiven kullanın.
-El ekzemanız varsa aşçılık, kuaförlük, temizlik işçiliği gibi meslekleri seçmemeye çalışın.
-Stresten uzak durun. Stres de ekzemayı alevlendirebilir.
-Acılı, baharatlı, kimyasal katkılı gıdalar, nikel duyarlılığı bulunanlarda konserveler, sigara, alkol, kahve, çeşitli bitkisel çaylar ekzemayı artırabilir. Bunlardan uzak durun.
-Parmak uçlarınızda sarımsak soyma sonrası ekzema gelişiyorsa sarımsak yediğinizde de ekzemanız artabilir. Bu durum domates, salça ve ketçap için de geçerlidir.
-Bariyer özelliği olan kremleri sık sık sürün. Böylece deri üzerinde bir tabaka oluşarak, hem zararlı maddelerin temasını önleyebilir hem de deriden su kaybını azaltabilirsiniz.
-Ağır enfeksiyon hastalıkları sırasında ekzema şiddetlenebilir.