SIKLIKLA SORULAN SORULAR

Nükleer tıp; güvenli, ağrısız ve ucuz bir şekilde vücudun herhangi bir bölgesinin görüntülenmesini ve hastalıkların tedavisini sağlayan tıp branşıdır. Yalnız anatomik bilgiler veren tanısal radyolojiden farklı olarak nükleer tıp yöntemleri ile herhangi bir organın yapı ve fonksiyonu hakkında bilgi sahibi olunur. Nükleer tıp yöntemleri ile ciddi rahatsızlıkların teşhisi, tedavisi ve takibi mümkün olur

RANDEVU AL

Nükleer tıp nedir?

Çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisinde çok az miktarda radyoaktif ajanın kullanıldığı bir tıp alanıdır. Maddelerin vücuda verilmesinden sonra ilgili organda tutulan aktivitenin görüntüleri gama kamera aracılığı ile toplanmakta ve doktor tarafından tanı koyma amaçlı yorumlanmaktadır. Radyasyonun hücreleri öldürmesi esas alınarak bazı hastalıklarda yüksek dozla tedavi amaçlı uygulamalar da yapılabilmektedir.

Nükleer tıp çalışması nasıl yapılır?

Çoğunlukla yüzeysel venlerden, bazen ağız veya nefes alma yöntemiyle, ilgili organ için kullanılacak çok az miktarda spesifik radyoaktif madde hastaya verilir. Madde organda lokalize olur ve özel bir kamera tarafından saptanan gama radyasyonu yayar. Kamera, organ içindeki radyoaktif maddeyi görüntüler ve bu bilgileri bir bilgisayar ekranına veya filme kaydeder. İlgili organın görüntüleri enjeksiyondan hemen sonra, ya da çalışmaya bağlı olarak saatler veya günler sonra alınır. Görüntülerin toplanma süresi ise 15 ila 60 dakika arasında değişmektedir. Çoğu testte hasta sadece yatakta uzanmakta bazen oturtulmaktadır.

Maddeler hastaya nasıl verilir?

Çoğunlukla ön koldan çok ince bir iğne ile yüzeysel venlere enjeksiyon, bazen ağızdan veya inhalasyon yoluyla.

Nükleer tıp testi ne kadar sürer?

Testine bağlı. Radyoaktif maddenin lokalizasyonu ilgili organın fizyolojik davranışına ve maddenin karakteristiklerine bağlı olduğu için optimal çekim zamanı organdan organa değişiklik gösterir. Bazen ise kalp çekimlerinde olduğu gibi aynı organın aynı gün içinde egzersiz ve istirahat sonrası iki ayrı çekimi gerekebilir. Akciğer için çekim yarim saat kalp ve tüm vücut kemik sintigrafisi için 2-3 saat arasında olabilir. Galyum, oktreotid gibi çekimlerin tamamlanması ise 24-48 saati bulabilir.

Hastanın çekim öncesi özel bir hazırlık yapması gerekir mi?

Bazı testler minimal hazırlık veya hiç hazırlık gerektirmezken (mesela kemik, beyin, böbrekler, akciğerler) diğerleri hazırlık gerektirir. Safra kesesi için 4 saat aç kalınması, kalp testi için 24 saat öncesinden başlayarak hiç kahve veya çay içilmemesi gibi. Bu yüzden test öncesi mutlaka bilgi alınması gerekir.

Sintigrafi çekimlerinin yan etkileri var mıdır?

Hastaya verilen dozajlar minimal taşıyıcı içerdiği için ciddi bir yan etki veya alerjik reaksiyona neden olmazlar. Nükleer tıp testinde kullanılan radyasyon dozu birçok tanısal radyoloji testinden veya uçakla seyahat ya da yeryüzündeki geri plan radyasyondan belki de daha azdır. Ancak anne sütüne geçtiği için enjeksiyondan 24 saat sonrasına kadar bebek emzirmemek tavsiye edilir. Böbreklerden ve mesaneden maddelerin atılımını çabuklaştırmak için özellikle tüm vücut kemik sintigrafilerinden sonra, hastanın doktoru tarafından tersi belirtilmedikçe, bol su içlmesi tavsiye edilir.

Nükleer tıp testlerinin faydası nedir?

Bu testler çok hassas olup bazı hastalıkları çok erken evredeyken keşfederler, mesela kanserin kemiğe olan metastazları, Alzheimer hastalığı gibi… Anatomik enformasyon veren MR, tomografi gibi testlerle karşılaştırıldığında değişik organ ve dokuların fonksiyonel durumları ve viabilitesi hakkında bilgi verirler.

Hasta nasıl randevu alabilir?

Hastanın primer doktoru veya uzman hekim istem yaptıktan sonra hasta veya doktoru 444 5 888 Numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak randevu alabilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...