GREENLİGHT LAZER İLE PROSTAT BUHARLAŞTIRMA TEDAVİSİ

Üroloji, erkek ve kadının idrar yolları ve organları ile erkek üreme organlarının yapısı ve hastalıkları ile uğraşan cerrahi tıp bilimidir. Ayrıca böbreküstü bezlerinin cerrahi tedavisi de ürolojinin alanına girer. Üroloji, hem erişkin hem de çocuk hastalarla ilgilenir.

RANDEVU AL
BPH, erkeklerde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan prostatın iyi huylu büyümesidir. İdrar yapmayı zorlaştıran bazen idrar yapmayı tamamen engelleyerek hastanın ağrı başta olmak üzere aşırı rahatsızlıklar yaşamasına sebep olan; hayat kalitesini bozan bir hastalıktır. Şikayetlere yol açması genellikle 45-50 yaşından sonra olur. Hastaların az bir kısmı sadece bazı tedbirlerle sıkıntısız hayatını sürdürürken, çoğunluğuna tedavi gerekir. Tedavi ihtiyacı duyan hastaların yaklaşık yarısında cerrahi tedaviler uygulanır. Günümüzde cerrahi tedavi çeşitleri içerisinde kullanılan yöntemlerden biri de Greenlight Laser tedavisidir. Bütün ameliyat yöntemlerinde olduğu gibi gerekliliği ve yapılabilirliği her hasta için dikkatlice değerlendirilmelidir. İşlem lokal, bölgesel veya genel anestezi ile uygulanabilir. Greenlight Laser’in ardından hastanın genellikle gün içerisinde sondası çekilerek idrar yapmaya başlaması sağlanır. Özellikle ameliyat olması yüksek risk taşıyan hastalarda (Kalp, Akciğer, kan hastalığı olanlar ve kan sulandırıcı kullanmak zorunda olanlar vs.) tercih edilir. Cinsel fonksiyon bozukluğu görülmez. Kullanılan ince aletlerin idrar yolunu zedelememesi sayesinde ameliyata bağlı idrar yolu darlığı görülme ihtimali diğer kapalı yöntemlerden düşüktür.

Hangi Hastalara Yeni Nesil Greenlight Laser İle Prostat Buharlaştırma Tedavisi Uygundur?

  • FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Birliği) onaylı Greenlight Laser ile prostat buharlaştırılması (PVP) operasyonuna BPH nedeniyle ameliyatı gereken hastalara uygulanabilir bir tedavi seçeneğidir. Özellikle alttaki hasta gruplarında tercih edildiği görülmüştür:
  • Kalp, damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, astım, kronik akciğer hastalığı gibi nedenlerle operasyonları riskli olan hastalar,
  • Kanama eğilimi olan hastalar,
  • Sondaya mahkum kalmış, başka yöntemlerle operasyonlarının riskli olduğu hastalar,
  • Başka türlü bir operasyonu istemeyen ve ameliyattan korkan hastalar,
  • Diğer ameliyat yöntemlerinin başarısız kaldığı hastalar.

Plazma Kinetik TUR-Prostat ve TUR-Mesane Tümörü

Plazma Kinetik Enerji, doku ile temas ettiğinde “Plasma Corana” olarak adlandırılan bir plazma topu oluşturur. Doku rezeksiyonu ve vaporizasyonu plazma topu ile yapılır. Serum fizyolojik, probun uç kısmında kaynama derecesine yaklaştığında iyonlar; gidiş – dönüş elektrodları arasında elektriksel bir yol oluşturulur. Dokunun, Plasma Corona topuna girmesiyle uçlar arasında düşük rezistans oluşur. Akım, doku ve serum fizyolojik üzerinden geçer. Plasma topuna giren doku vaporize olurken, topun değdiği noktadaki dokular koagüle edilmiş olur. Gyrus ACMI sistorezeksiyonda lider firmadır. “Görerek tedavi etme” prensibini kendisine referans almış olan firma, bu teknolojiye ilişkin doğru çözümler sunmaktadır.

  • “Tak ve Çalıştır” teknolojisi ile tüm enstrümanları tanıma özelliği,
  • Ayak pedalındaki siyah renkli butona basarak cihaza takılı olan tüm enstrümanları aktif hale getirme,
  • Belirli aralıklarla doku empedansı ölçümü. Bu empedans bilgilerinin sesli ve görüntülü olarak operatöre bildirimi,
  • PK Teknolojisi; BPH ve mesane tümörlerini, serum fizyolojik içinde rezeksiyon ve vaporizasyonla doğru, güvenli ve hızlı tedavi

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...