ERİŞKİN VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ VE EKLEM PROTEZLERİ

Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüz, kas ve iskelet sisteminin travmatik, doğuştan veya sonradan gelişen kemik, eklem ve ilgili yumuşak dokulara ait tüm hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisinde hizmet sunmaktadır.

RANDEVU AL

Artroplasti ve Erişkin Rekonstrüktif Cerrahi

Artroskopi eklem içinin optik ve kamera sistemi ile minimal invaziv olarak görüntülenmesi işlemidir. Ekleme genellikle 2 adet 1 cm’den daha küçük kesilerle ulaşılıp bir noktadan optik sistemin diğer noktadan ise özellikli yapılmış el aletlerinin kullanımı ile cerrahi müdahale uygulanabilmektedir. Artroskopik cerrahi en sık diz eklemi olmak üzere omuz, kalça, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemleri hastalıklarında kullanılır.

Bilgi ve Deneyim Birleşti

Eklem protezleri konusunda ABD ve Avrupa’daki önemli merkezlerde uzmanlık sonrası eğitimleri tamamlayan, bilgi ve deneyime sahip kadromuz, kaliteli ve son üretilen eklem protezlerini kullanmaktadır.

Eklem Protezi (Artroplasti) Nedir?

Kalça ve diz eklemlerinin dejenerasyonu (kireçlenmesi) sonrası hareketler kısıtlanır, şiddetli ağrı oluşur ve giderek hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Hastanın yürüme mesafesi kısalır, uzun süre seyahat edemez, çorabını giyemez, yere çömelemez ve namaz kılamaz.

Oysaki Yaşamak, Ağrısız Hareket Demektir.

Bunun için son 40 yıldır uygulanan eklem protezleri, teknolojideki gelişmelere paralel olarak daha da gelişmiş olup, ağrısız ve hareketleri serbest bir eklem oluşturmamıza olanak sağlamaktadır. Protezler, metal, seramik ve güçlendirilmiş plastik parçalardan oluşur. Metal parçalar, metalürjideki gelişmeler sonucunda daha da geliştirilmiş ve titanyum gibi hem hafif hem de sağlam ve vücuda uyumlu metaller kullanıma girmiştir. Çimentolu ve çimentosuz tipleri vardır. Çimentolu tipler daha çok osteoporozu olan yaşlı hastalarda tercih edilmektedir.

Eklem Protezi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Eklem protezi, en sık eklemin dejeneratif hastalıklarında kullanılmaktadır. Dejeneratif eklem hastalığı halk arasındaki deyimle eklem kireçlenmesi, genellikle yaşlıların hastalığıdır. Erkeklerde daha çok kalça eklemi, kadınlarda diz eklemi tutulmaktadır. Ayrıca romatizmal hastalıklar, eklem içi kırık ve çıkıklar, eklem iltihaplarında da sekel eklem hasarlarında eklem protezleri kullanılmaktadır.

Kaç Yaşında Uygulanır?

Eklem protezi her yaşta uygulanabilir. Ancak protezin belli bir ömrü olup, sonunda protez gevşediğinde değiştirmek gerektiğinden hastanın birkaç ameliyata daha geçirmesini engellemek üzere 60 yaş üzeri uygulanmaktadır.

Protezin Belli Bir Ömrü Var Ne Demek?

Protez yıllar içinde aşınmakta ve protez parçaları gevşemektedir. Literatürde ortalama 10-15 yıl rakamları verilmekte ise de son yıllarda yüksek teknolojiye sahip eklem protezleri 20-25  yıl dayanmaktadır.

Hisar Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Eklem Protezi İçin Neden Doğru Adrestir?

Protezin ömrü protezin cinsi ve konuluş şekli ile de bağlantılıdır. Çok kaliteli protezler dahi iyi bir cerrahi kullanılmadıysa erken sorunlar çıkartabilir. Onun için protezin yapan cerrahi ekip ve yapıldığı yer önem arz etmektedir. Deneyimli ve titiz cerrahi ön şarttır ve Hisar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümü de bu bilgi birikimine, deneyime ve titizliğe sahiptir.

Hastanede Kaç Gün Yatacağım?

Maksimum 1 hafta, ameliyat sonrası ertesi gün ayağa kalkıp yürüyebileceksiniz.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ameliyattan sonra, yaralarınızın temiz tutulması ve profesyonel bakımı, enfeksiyonun önlenmesi açısından çok önemlidir. Minimum 6 hafta kullanacağınız kan sulandırıcıları, ameliyat sonrası damar tıkanıklığı yaşamamak için almak zorundasınız. Proteze iyi bakarsanız o da sizi yıllar boyunca idare eder. Bunun anlamı şu: yerleşik bir hayat yaşamalısınız, aktif çalışmamalısınız (çiftçiyseniz tarlada çalışmamalısınız). Yer sofrasına oturmamalısınız. Secde ederek değil oturarak namaz kılmalısınız. Evdeki alaturka tuvalet yerine alafranga (klozet) tuvalet yaptırmalısınız. Gerekirse tuvalet yükseltici almalısınız. Bağdaş kurmamalı, aşırı eklem hareketlerinden kaçınmalısınız. Bir enfeksiyon geçirdiğinizde veya diş çekimi öncesi antibiyotik proflaksisi için doktorunuza danışmalısınız.

Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi Gerekecek mi?

Ameliyattan sonra kalça ve diz kaslarının güçlü olması çok önemlidir. Bu yüzden bir süre fizik tedavi görmeniz gerekli olacaktır.

Eklem Protezi Başka Eklemlere de Uygulanıyor mu?

Elbette. Omuz, dirsek ayak bileği ve parmak eklemlerine uygun üretilmiş protezler mevcuttur. Ancak bunların uygulama alanları ve başarıları nispeten kalça ve diz protezlerine nazaran daha azdır. Tüm protezler hastanemizde de uygulanmaktadır.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...