Akciğer Kanserleri

Sigara ile Kısalan Hayat; Akciğer Kanseri…

Kansere bağlı ölümlerde birinci sıraya yerleşen ve gelişiminde sigaranın %90 oranında sorumlu olduğu akciğer kanserinin, en önemli özelliği erken dönemde belirtilerini göstermemesi. Ayrıca bu hastalık hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırayı alıyor. 
 

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri akciğer dokusunda olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içerisinde kitle oluşturmasıdır. Bu kitle bulunduğu ortamda büyümesinin yanı sıra hastalığın ileriki evrelerinde çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (kemik, beyin, karaciğer gibi) sıçrayarak ciddi hasara yol açabilir.  
 

Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin en önemli özelliği sinsi olarak ilerleyen ve ileri aşamalara kadar belirtilerini çok fazla göstermeyen bir hastalık olmasıdır. Hastalığın sessiz seyretmesi müdahaleyi geciktirdiği için tedavi şansını düşürür. Bu nedenle iştahsızlık, kilo kaybı, terleme ve halsizliğiniz; özellikle uzun süredir sigara içiyorsanız; geçmeyen inatçı bir öksürük, kilo kaybı, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, omuz ağrısı, yemek yemede zorluk gibi şikayetleriniz varsa gecikmeden doktora başvurmak hayat kurtarıcı olabilir. 
 

Kimler Risk Altındadır?

  • Sigara içenler (sigara içilme süresi de önemli bir etkendir),
  • Ailesinde akciğer kanseri olanlar, 
  • Kendileri içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler, 
  • Hava kirliliği, radon gazı inhalasyonu, asbeste maruz kalanlar, 
  • Ailesinde akciğer hastalığı olanlar, 

Erken Teşhis ve Tedavi

Hastalık yakın bölgelere yayılmadan önce nadiren belirti verdiği için hastaların yaklaşık %15'ine erken dönemde tanı konulabiliyor. Tanı başka bir hastalık nedeniyle yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan verilerle oluyor. Bu nedenle akciğer kanseri başta olmak üzere tüm kanser türleri ve hastalıklarla ilgili erken teşhis konulabilmesi için sağlıklı her insanın yılda en az 1 kez yaptıracağı check-up'la erken teşhis şansı çok yüksek. Özellikle sigara içenlerin 40 yaşından itibaren yılda en az 1 veya 2 kez akciğer filmi çektirmeleri gerekiyor. Erken dönemde yakalanmış akciğer kanserinin tedavisi cerrahi. Cerrahi tedaviden sonra kemoterapi ya da radyoterapi uygulanmıyor. Ancak hastalığın ileriki evrelerinde mutlaka ameliyat sonrası kemoterapi ya da radyoterapi uygulanması gerekiyor.