Yaşama Doğmak…

 

Doğum sadece bebeğin doğumu değil; aynı zamanda yeni bir anne ve babanın doğumudur. Doğum öncesi uygun eğitim, doğum sırasında kaliteli ve bire bir destek, uygun ağrı kontrolü her anne adayı için ulaşılabilir olmalıdır.

Gebelik ve doğum, anne ve çocuğun sağlığını etkiler. Anne bu dönemde fiziksel ve ruhsal birçok değişiklikler yaşar. Anne onu olumsuz etkileyen yanlış bilgilerden uzaklaşabiliyor ve kendi iç dünyasında anneliği hissederek yaşayabiliyorsa bedeni kendisine istediği cevabı verecektir. Yaşantısını olumsuz etkileyecek durumlarla başa çıkamıyorsa mutlaka profesyonel destek almalı; gebeliğin ve doğumun her anını coşkuyla yaşaması için gerekli kişilerle görüşmesi sağlanmalıdır.

Her kadına doğumuna karar verme hakkı vardır. Doğru kararı verebilmesi içinse, sağlıklı bir kaynaktan bilgi eksikliğini gidermesi, yanlış bilgilerden arınması, gebelik boyunca ve doğum anında desteklenmesi gerekir. Kadın bedeni sağlıklı bir gebeliği sürdürebilecek ve doğum yapabilecek şekildedir. Doğumun saflığından uzaklaşmadan, tıbbi gerekçe olmadıkça müdahalesiz gerçekleşmesine izin verilmelidir. Araştırmalar, doğum sürecinin ve şeklinin doğal olmasının anne ve bebeğin sonraki hayatını önemli derecede etkilediğini göstermektedir.

DOĞUMUN DOĞALLIĞINA SAYGI DUYULMALIDIR…
Her doğum aynı olmadığı gibi her anne de doğumu aynı yaşamaz. Doğum eylemi anneye ve yaşandığı ana özel bir süreçtir. Tıbbi müdahaleler doğumun doğallığını bozarak sorunlara neden olabilir. Bu yüzden doğumun şekline veya doğumda uygulanan müdahalelere karar verirken dikkatli ve seçici davranılması gerekir.

Sağlığın başı doğru seçimle sağlıklı doğum…