Ultrasonografide Altın Standart Hisar Intercontinental Hospital’de

851 Haberler

Hisar Intercontinental Hospital’de gebelikte ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme Infertilite ve Tüp Bebek Bölümü Uzmanları tarafından yapılıyor. Doktorumuz tarafından sahip olunan ARDMS sertifikası, Amerika’da 10 yıllık ultrason deneyimi kanıtlanarak ve girilen sınavın kazanılması sonucu alınan bir sertifikadır.  Ultrasonografik değerlendirme ile gebelikte başlangıç, ilk üç ay içindeki dönemde gebeliğin büyüklüğü, sayısı ve bebeğin sağlığı görülebiliyor.

Ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme ile ;

  • Ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme ile gebelikte 11. İle 14. hafta arası yapılan değerlendirmede, bebeğin ense kalınlığı ve nazal kemiğin ölçümü ile erken dönem anomalili gebelikleri tanımaktayız.
  • 18-22. hafta gebeliklerinde yapılan ayrıntılı fetal incelemede, bebeğin organ gelişimi ile ilgili bilgi edinebilmekteyiz.
  • Doğuma yakın dönemde ise bebeğin anne karnındaki sağlığı, pozisyonu, doğum zamanı ve şekli ile ilgili bilgi edinebilmekteyiz.
  • Ayrıntılı ultrasonografik değerlendirme hastanemizde dünya standartlarında sertifikalı hekimimiz tarafından yapılmaktadır.

 

Çoğul gebeliklerden bebeğin doğum zamanına kadar ayrıntılı bilgi verebiliyor

Gebelik başlangıcında gebelik yaşının tayini, çoğul gebelik olup olmadığını, bebeğin kalp atışlarının tespiti için vajinal ultrosogonofi önerilmektedir. Gebelik yaşı tayini ilerleyen haftalarda bebeğin büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesi, doğum zamanın belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Çoğul gebeliklerde tek yumurta veya çift yumurta ikiz gebeliğinin tespit edilmesinde de ultrasonografik değerlendirilmenin yapılması mutlak önem taşımaktadır.

 

Bebekte gelişebilecek herhangi bir anormallik tespit edilebiliyor

Bebeğin kalp atışları, erken dönemde bize bebek sağlığı hakkında ve ilerde gelişebilecek anormallikler hakkında bilgi verebilmektedir. 11. gebelik haftası itibariyle, 14. gebelik haftasına kadar bebeğin ense kalınlığı ve burun kemiği gelişimine bakılarak genetik veya yapısal anormallikler tespit edilebilmektedir. 18-21 gebelik haftaları arasında bebeğin kafa tası, beyin dokusu, omurgası,göğüs kafesi, kalbi, karın ön duvarı,mide,bağırsak,idrar torbası, kollar ve bacakları ayrıntılı olarak incelenebilmektedir.

 

Doğum zamanıyla birlikte doğum şekli de belirlenebiliyor

32. gebelik haftası ve sonrasında bebeğin pozisyonunun, plasentanın yerinin, amniyon sıvı miktarını, bebeğin sağlığını ve doğum zamanıyla birlikte doğum şeklinin ön görülmesine yardımcı olabilmektedir.

 

Mutlaka sertifikalı uzman bir hekim tarafından yapılmalı

Tüm bu ultrosogonofik görüntülemeler hastanemizde modern ultrosogonifik cihazlar kullanılarak dünya standartlarına uygun biçimde yapılmaktadır. Amerika’da, Avrupa’da modern tıbbın uygulandığı ünitelerde ayrıntılı ultrosogonofik değerlendirme için yoğun bir eğitim programı, 10 yıllık bir ultrason deneyiminin kanıtlanması ve ardından girilen sınavın kazanılması ile sertifikalandırma süreci gerekmektedir. Hastanemizde de bu ultrosogonofik değerlendirmeler sertifikalı uzman hekimimiz tarafından yapılmaktadır.