Yükleniyor...
tip 2 diyabet hastaliklari da beraberinde getiriyor

Tip 2 Diyabet Hastalıkları da Beraberinde Getiriyor

Tip 2 diyabet son yıllarda genç yaşlı demeden hemen hemen her yaş grubunda sıklıkla görmeye başladığımız hastalıkların başında geliyor. Beraberinde kalp ve damar hastalıkları, obezite gibi birçok sağlık sorununu da tetikleyen diyabet, metabolik sendrom gibi birçok hastalığı da beraberinde getirebiliyor. Hisar Hospital Intercontinental İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Akif Nuri Doğan tip 2 diyabet hakkında bilgi verdi.

 

Ağız kuruluğu ve belirgin kilo kaybı en önemli belirtisi

Daha çok kan şekeri yüksekliği ve sıvı kaybı bulguları ön plandadır. Ağız kuruluğu, su içme isteği, idrara sık çıkma ve normal yemek tüketimine rağmen kilo kaybı, özellikle kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları, genital enfeksiyonlar, geçmeyen yaralar en çok görülen belirtilerdir. Bunlar erken akut dönem bulgularıdır. İlerlemiş diyabetin bulguları daha farklıdır.

 

Tip 2 diyabet obeziteyle ilişkili olduğunda birçok hastalığın tetikleyicisi olabiliyor

Tip 2 diyabet; hipertansiyon, kalp damar, yüksek kolesterol, inme, felç, kanser gibi hastalıklarla ilişkilidir. Çünkü Tip 2 diyabet hastalarının çoğu obezdir; ancak bu her Tip 2 diyabet hastasının obez olduğu anlamına gelmez. Obez olmayan Tip 2 diyabet hastaları da vardır. Bu hastalık sadece obezlerde değil; genetik kökene de sahip olduğu için normal kilolu kişilerde de görülebilir. Yani beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi, çevresel ve genetik faktörler diyabeti ortaya çıkarabilir.

 

Diyabet 10-15’li yaşlarda bile görülebiliyor

Her yaş grubunda görülür. Geçmişte ileri yaş hastalığı olarak görülen Tip 2 diyabet günümüzde 10-15’lu yaşlarda bile görülebiliyor. Çünkü toplumda bazı değişen beslenme ve yaşam alışkanlıkları söz konusu. Hareketsizlik, fast food tarzı beslenme, gıdaya kolay ulaşım, gıdanın yakılamaması; özellikle obezitede görülen artışla birlikte Tip 2 diyabet daha fazla görülür hale geldi.

 

Beyaz et ve sebze ağırlıklı beslenme tarzı diyabetten koruyabiliyor

Tek bir gıda ya da gıda türü tek başına diyabetten korumaz. Ancak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilirse diyabetten korunmak mümkündür. Tereyağı, margarin, kırmızı et, yağlı yemek, kızartma gibi doymuş yağlardan zengin besinler yerine; doymamış yağlardan zengin gıdalar, kontrollü kırmızı et tüketimi, beyaz et ağırlıklı beslenme, bol sebze ve meyve tüketimi, düzenli egzersiz yapmak ve sigaradan uzak durmak kişiyi pek çok hastalıktan olduğu gibi diyabetten de koruyabilir.

 

Egzersiz ve yürüyüşün düzenli yapılması önem taşıyor

Temel prensibin aktif yaşam olduğu diyabette her türlü egzersiz yapılabilir. Ancak egzersizin birden bire değil, düzenli yapılması çok önemlidir. Asansör yerine merdiven kullanmak, arabayı gideceğiniz yerden daha uzağa park ederek yürümek, günlük 30-40 dakika; olmuyorsa haftada en az 150 dakika egzersiz yapmak gerekir.

 

Kan şekerinizi ölçmeyi ihmal etmeyin!

Kullandığınız insülin türüne göre kan şekeri ölçüm sıklığınız değişir. Hap kullanan hastalarda daha az insülin kan şekeri takibi yeterli iken; insülin kullanılan hastalarda daha sık kontrol edilmesi gerekiyor. Ayakta olan bir kişi için konuşursak hap kullanan bir hastanın günde bir aç bir tok ölçüm yapması yeterli. Ama günde 2 veya 4 defa insülin kullanıyorsa günde 1 aç 3 tokluk, ya da sabah öğle akşam yemeklerden önce açlık şekeri ölçülmeli. Ölçümlerin zamanı tamamen hastanın doktor ile diyaloğuna göre doktor kontrolünde yapılmalıdır.

 

 

 

 

 


Uzm Dr Akif Nuri Dogan copy
Dr. Öğr. Üyesi Akif Nuri DOĞAN

Dr. Öğr. Üyesi Akif Nuri DOĞAN isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL