Şişmanlık hastalığının tedavisinde girişimsel ve cerrahi yaklaşımlar.

Modern çağın hastalıklarının başında gelen ve tedavi edilmediğinde vücudun hemen hemen her organını olumsuz yönde etkileyen obezite giderek artmaya devam eden bir salgın şeklinde… Diyet, egzersiz ve hekim kontrolünde kullanılan ilaçlarla zayıflama yetersiz kaldığında girişimsel ve cerrahi yöntemler hastalığın tedavisinde çok önemli bir yere sahip oluyor.

Obezite tedavisinde girişimsel ve cerrahi yöntemleri Hisar Intercontinental Hospital Gastroenterohepatoloji Bölümü Uzmanları ve Genel Cerrahi Bölümü Uzmanlarından öğrendik.

Cerrahi müdahaleden önce denenen girişimsel yöntemlerin başında mide balonu uygulamasının geldiğini dile getiren uzmanlar; ‘Yan etkileri son derece nadir ve aynı zamanda kilo vermede çok etkili olan mide balonu endoskopi muayenesi sırasında yerleştirilebildiği için obezite tedavisi gören hastalarımızın en çok tercih ettiği yöntemlerden biri durumundadır.’ açıklamasında bulundu.

Endoskopi İşlemi Sırasında Mide Balonu Taktırabilirsiniz…

Mide balonu normal endoskopi seansında hasta uyurken endoskopi ile mideye yerleştirilen silikondan yapılmış bir balondur. Yan etkileri son derece nadirdir ve aynı zamanda kilo vermede çok etkili bir yöntemdir. Mide balonunda amaç, midede tokluk hissi yaratarak yer kaplaması ve yeme miktarını azaltmasıdır. Mide içindeki balona yaklaşık 500-700 cc hava veya serum fizyolojik verilerek şişirilir. Balon midede bırakılır ve endoskopi işlemine son verilir. Mide balonunun midede kalış zamanı 6 ay ile 1 yıldır. Bazı balonlar ayarlanabilir üretilmiştir. Hastamızın durumuna göre şişirebilir veya söndürülebiliriz. Ortalama 10-40 kilo arası kilo kaybı sağlar. Mide balonu takıldıktan sonra ilk birkaç gün bulantı ve kusma olabilir. Bu durum ilaçlarla kontrol altına alınır. Çok nadir yan etkiler arasında balonun sönmesi ve barsak tıkanıklığı vardır ancak bu durum yeni sistem üretilen balonlarda ortadan kalkmıştır. Balon söndüğü zaman midede kalır ancak barsak tıkanıklığı yapmaz. Balonun 6-12 ay sonra çıkarılması yine sedasyon eşliğinde endoskopi ile yapılır.

Mide balonu uygulamasını tercih etmeyenler için cerrahi seçenekler devreye girdiğinde uygulanan yöntemleri Hisar Intercontinental Hospital Genel Cerrahi Bölümü Uzmanları şöyle açıkladı.

Ana amacı yine mide hacmini küçültmek olan obezite cerrahisi sadece küçük kesilerden yapılan laparoskopik cerrahi ile hastalara açık cerrahiye kıyasla çok daha konforlu bir iyileşme dönemi sunuyor. Kullandığımız üç yöntem var. Bunlar:

Gastrik Bant: Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik bant metoduyla yemek borusuyla midenin birleştiği yere silikon bant takarak; bu bant yardımıyla hastanın yemek alımını azaltıyoruz. Laparoskopik yöntemle uygulanan mide bandı küçük kesiler aracılığıyla yapıldığı için hasta çok kısa sürede günlük hayatına dönebilir ve 18-24 ay içerisinde fazla kilolarının yüzde 60-80’ini kaybedebilir. Bantta sorun olmadığı sürece hastanın tekrar kilo alma riski yok denecek kadar azdır.

Gastrik Sleeve: Midenin hacmi küçültülerek hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedeflenir. Bu amaçla midenin belli bir bölümü cerrahi işlemle çıkarılır ve geriye tüp şeklinde bir mide bırakılır. Ayrıca midenin açlık hormonu salgılayan bölümü de çıkarıldığı için hastada açlık hissi oluşmaz. Sadece alınan gıda miktarı kısıtlandığı ve gıdaların emilimi aynı şekilde devam ettiği için hastanın dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi alması gerekmez. Laparoskopik yöntemle uygulanan bu operasyon küçük kesiler aracılığıyla yapıldığı için, hasta çok kısa sürede günlük hayatına dönebilir. Ameliyattan sonra küçük hacimlerde gıda alınmasıyla hastalar kolayca doygunluk hissedebilir ve bir süre sonra bu iştah kaybına dönüşür. Ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde kilo fazlasının %80-90’ı kaybedebilir.

Gastrik By-pass: Midenin büyük bir bölümü By-Pass edilerek küçük hacimli bir mide oluşturulur ve ince bağırsaklara dikilir. Bu şekilde gıdanın normal yolu izlemesi engellenerek bilinçli bir emilim bozukluğu yaratılır. Bu tip ameliyatlardan sonra hastaya gerekli vitamin ve mineral takviyesi yapılarak üç dört gün içerisinde evine dönmesi sağlanır.