Sinüzit, Reflü, Grip ve Nezle Gibi Hastalıklar Yaşıyorsanız Uçağa Binmeden Önce Mutlaka Bir Hekime Muayene Olun!

 

Sinüzit, reflü, grip, nezle ve alerjik burun hastalıkları gibi rahatsızlıklarınız varsa bu yazıyı dikkatle okumanızda fayda var. Çünkü bu uzun süreli rahatsızlıklara rağmen sık sık uçakla yolculuk yapmak zorundaysanız kendinizi ciddi bir risk altına sokmuş olabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rahatsızlığıyla yeniden gündeme gelen ve kişinin günlük hayatını ciddi anlamda olumsuz olarak etkileyebilecek orta kulak basıncı değişikliklerini Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlarından öğrendik.

Sualtı dalışlarında ve özellikle hava yolculuğu sırasında orta kulak basıncının aniden değiştiğini dile getiren uzmanlar; ‘Bu sırada orta kulaktan burun boşluğuna açılan havalanma borusu (östaki borusu) dış ortam ve orta kulak arası basınç farkını dengelemeye çalışır. Eğer; sinüzit, burun eti, deviasyon, reflü, nezle, grip, alerjik burun hastalıkları gibi rahatsızlıklarınız varsa; orta kulak borusu hava basıncını eşitlemede zorlanabilir. Orta kulak basıncı ile dış ortam basıncı eşitlenmezse yükselen orta kulak basıncı iç kulakla arasındaki iki pencereyi kaplayan çok ince zarları yırtabilir. Bunun sonucunda iç kulakta bulunan denge ve işitme sıvıları orta kulağa geçerek ciddi baş dönmesi, denge problemleri, kalıcı işitme kaybı, kalıcı kulak çınlaması sonuçlarını doğurabilir. Bu nedenle sinüzit, burun eti, deviasyon, reflü, alerjik burun hastalıkları, nezle, grip gibi hastalıklarınız varsa uçağa binmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Aksi takdirde risk alarak yolculuk yapmak durumunda kalabilirsiniz.’ açıklamasında bulundu.