Ramazan’da Migreniniz Varsa Az ve Sık Beslenin!

650 Haberler

Ramazan ayı açlık ve susuzlukla tetiklenen migren hastalığını yaşayanlar için endişeye neden olabilir. Ancak iftardan sonra az ve sık beslenerek bu hastalıkla başa çıkabilirsiniz.

 

Hisar Intercontinental Hospital Nöroloji Uzmanları ile migren hastalarının Ramazan ayı boyunca dikkat etmesi gerekenleri konuştuk.

 

Ülkemizde migren tipi baş ağrısı görülme sıklığının kadınlarda %22; erkeklerde %11 oranında görüldüğünü dile getiren uzmanlar; ‘Migren başın belli bir bölgesinde daha sık olmak üzere başın sağ ve sol yarısında olabilen, zonklayıcı, fiziksel aktivite ile etkilenen ağrıdır. Genellikle bulantı, kusma, ışıktan rahatsız olma (fotofobi), gürültüden rahatsız olma (fonofobi) yakınmalarından en az birisi migren tipi ağrıya eşlik eder. En sık karşılaşılan aurasız ve auralı migren tipi baş ağrılarıdır. Auralı migren tipi baş ağrısından önce geçici olan; ışık çakmaları, puslu görme, görme alanında daralma gibi görme bozukluğu belirtileri, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma gibi duysal belirtiler ve konuşma bozukluğu görülebilir. Migren baş ağrısını uyaran faktörler; en sıklıkla açlık, yorgunluk, uykusuzluk ve strestir. Ayrıca hormonal değişiklikler, hava/iklim değişiklikleri, bazı ilaçlar, tütün ve alkol kullanımı da etkilidir. Migren ağrısını beyaz peynir (tyramine), turşu ve salamura gıdalar gibi fermente yiyecekler, çikolata (phenylethylamine),  kafein azlığı veya yoksunluğu, nitratlı yiyecekler, soğan, fıstık, narenciye gibi gıdalar tetikleyebilir. Ramazan ayında migren hastaları oruç tutacaklar ise dikkat etmeleri gereken en önemli faktörler açlık, uykusuzluk ve strestir. Özellikle iftar ve sahur arasında az ve sık beslenmeleri ve mutlaka sahur yapmaları gereklidir. Migren ağrısını uyaran gıdalar bilinmeli ve bu gıdalar alınmamalıdır. Atak sıklığı az ise iftarda aşırı yağlı, karbonhidrat ağırlıklı beslenilmemelidir. Az uyku veya fazla uyku migren ağrısını tetikleyeceğinden düzenli uyku sağlanmalıdır. Gün içinde açlık ile baş ağrısı tetiklenme olasılığından dolayı aşırı fiziksel aktiviteden Ramazan ayı boyunca kaçınılmalı; migren ağrıları başladığında karanlık, sessiz bir odada dinlenilmeli, uyunmalı ya da başın ağrıyan bölgesine buz uygulanmalıdır Ayrıca şiddetli ve sık ataklar yaşanıyorsa mutlaka nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.’ açıklamasında bulundu.