Oral İmplantoloji

İmplant Nedir?

İmplantlar, canlı bir dokuya veya bir organa yerleştirilen cansız materyallerdir. Travma, dişeti hastalığı ve çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların diş eksikliği titanyum veya seramik esaslı implantların çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerine sabit ya da hareketli protezler yapılmasıyla tedavi edilmektedir.

İmplantlar Ne Zaman Uygulanır?

İmplantlar, tek diş eksikliğinde, tek veya çift taraflı doğal diş kaybında, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacıyla veya tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda uygulanmaktadır. Herhangi bir nedenle doğal dişlerini kaybeden hastalar, tedavi sürecinin kısa olmasını ve bitiminde de yeni dişlerinin doğal dişleri en iyi şekilde taklit etmesini arzulamaktadır. Özellikle kemik kaybı çok olan alt çenelere, implantlardan destek alınmadan yapılan bir total protezin tutuculuğu zayıf olacaktır. Hastalar, ağızlarında sürekli hareket eden böyle bir protezden şikayetçi olmaktadırlar. Bu noktada diş doktorunun hastasına sunacağı en iyi çözüm ‘implant’tır. Tek diş kayıplarında implant uygulamasıyla ise hastanın boşluğa komşu sağlam doğal dişlerine dokunulmadan sabit bir protez uygulaması yapabilmektedir.

İmplant Uygulamalarında Var Olan Kemik Miktarı Önemli midir?

İmplant uygulaması için hastanın var olan kemik miktarı çok önemlidir. Kemik harabiyeti çok olan hastalarda ‘kemik ogmantasyonu’ olarak adlandırılan kemik ilavesi yapılarak kemiğin hacminin artırılması gerekir. Bu yönde farklı uygulamalar yapılmaktadır. Günümüzde, doğru endikasyon ve iyi eğitim almış hekimlerle çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant uygulanacak hasta, öncelikle klinik ve radyografik olarak değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda uygulanacak implantın tip, çap ve boyuna; protez tipine karar verilir. Bu doğrultuda farklı implant ve protez tiplerine bağlı olarak tedavi süresi bir gün ile altı ay arasında değişebilmektedir. Geleneksel implantlarda, operasyon sonrası alt çenede dört, üst çenede altı ay kadar implantların kemikle kaynaşması (osseointegrasyon) beklenmelidir. Bu dönem ‘iyileşme dönemi’ olarak adlandırılır ve hastanın dişsiz kalmaması için geçici bir protez yapılabilir. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra protez safhasına geçilir ve planlanmış sabit ya da hareketli protez hastaya takılır.

İmplant Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon, lokal anesteziyle yapılmaktadır. Operasyon sonrası, ağrı kesicilerin bir-iki gün kullanılması ve buz tatbikiyle genellikle sorunsuz geçirilmektedir. Dikişler ise 7-10 gün sonra alınmaktadır. Bu dönemde hastalara sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi önerilir.

İmplant Kimlere Yapılamaz?

  • Gebe ve lohusa kadınlara implant yapılmamalıdır.
  • Sistemik rahatsızlığı ileri derecede olan kişiler ve hipertansiyon hastaları özel olarak değerlendirilmelidir.
  • Şeker (diyabet) hastaları iyi değerlendirilmelidir. Ancak kontrol altında olan şeker hastalarına implant uygulanabilir.
  • Sigara içen kişilerde implant başarısının azaldığı bilinmektedir.
  • Gece diş gıcırdatma (bruksizm) alışkanlığı olanlarda bu rahatsızlık kontrol edildikten sonra implant uygulanmalıdır.