Doğru Yara Pansumanı Nasıl Yapılır? | Op. Dr. Pakize Eker Balcıoğlu

Doğru yara pansumanı oldukça önemli bir konudur. Günlük hayatta, evimizde, sokakta, iş yerinde ufak tefek kazalarla, düşme ile, çarpma ve travmalarla hatta basit bir kapıda sıkıştırma ile bile deri ve deri altında küçük açılmalar, yaralar bazen kanamalar meydana gelebilir.

Yara Pansumanında Doğru Bilinen Yanlışlar

Evlerde veya iş yerlerinde klasik uygulama: tendürdiyot adı verdiğimiz içinde iyot olan bileşiklerin direk yaraya temasıdır. Fakat bu oldukça yanlış bir uygulamadır.

Doğru Pansuman Nasıl Yapılır?

Doğru yara pansumanı, öncelikle yaranızı akan suya tutarak yaranın üzerindeki yabancı cisimlerin ve partiküllerin temizlenmesi şeklinde başlamalıdır. Akabinde açılan deri kısmının etrafındaki sağlıklı deriye iyot içeren sıvı sürülmelidir. Çünkü temas ettiği yüzeydeki bütün canlı hücreleri yani iyi kötü tüm bakterileri öldüren bir sıvıdır. Bu sebeple yaranın sağlıklı deri kısmına iyot içeren sıvı, yara içerisine ise sadece antibiyotikli merhemler uygulanır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra temiz kuru bir pansuman bezini yaraya kapatarak  yapıştırırız. Günü birlik yara iyileşene kadar pansuman devam eder.