Yükleniyor...
mide balonu uygulaması

Mide Balonu Uygulaması

Obezite: Obezite veya şişmanlık vücutta aşırı yağ birikmesidir. Obezite erkeklerde vucut ağırlığının ortalama %25’inden; bayanlarda ise %30’undan fazla yağ olmasıdır. Son yıllarda obezite tedavisinde mide balonu (zayıflama balonu), cerrahi bir müdahale yapılmadan uygulandığı için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur.

Mide Balonu (Zayıflama Balonu)

Normal endoskopi seansında hasta uyurken endoskopi ile mideye yerleştirilen silikondan yapılmış bir balondur. Kilo vermede çok etkili bir yöntem olan mide balonunun yan etkileri son derece nadirdir. Mide balonunda amaç, yer kaplayarak yeme miktarını azaltmak ve midede tokluk hissi oluşturmaktır.
Mide içindeki balona yaklaşık 500-700 cc hava veya serum fizyolojik verilerek şişirilir. Balon midede bırakılır ve endoskopi işlemine son verilir. Mide balonunun midede kalış zamanı 6 ay ile 1 yıldır. Bazı balonlar ayarlanabilir üretilmiştir. Kilo verme durumunuza göre şişirilebilir veya söndürülebilir.
Ortalama 10-40 kilo arası kilo kaybı yapabilmektedir. Mide balonu takıldıktan sonra ilk birkaç gün bulantı ve kusma görülebilir. Bu durum ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır. Çok nadir yan etkiler arasında balonun sönmesi ve bağırsak tıkanıklığı vardır; ancak bu durum yeni sistem üretilen balonlarla ortadan kaldırılmıştır. Balon söndüğü zaman midede kalmakta ve bağırsak tıkanıklığı yapmamaktadır. Balonun 6-12 ay sonra çıkarılması yine sedasyon eşliğinde endoskopi ile yapılmaktadır.
18.05.2015 tarihinde güncellenmiştir.