Kulak Tüpü Uygulaması

Kulak Tüpü (ventilasyon tüpü) özellikle orta kulakta sıvı birikmesi olarak bilinen Kronik Seröz Otitis Media (kulak zarı arkasında sıvı birikimi)  tanısı konulan hastalarda uygulanılan tedavi metodudur. Özellikle orta kulakta sıvı birikimi genellikle geniz eti ile birlikte seyreder. 3-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülür ve tedavi edilmediği takdirde kulak zarı yırtılması, kalıcı işitme kaybına kadar giden hasarlar bırakabilir.

Kulak Tüpü Kimlere Uygulanır?

Kulak tüpü kronik seröz otitis (kulak zarı arkasında sıvı birikimi) tanısı olan ve tedaviye rağmen düzelmeyen hastalara uygulanır.

Kulak Tüpü nasıl uygulanır?

Kulak zarına yerleştirilen ve milimetrik boyutlarda tedavi edici bir üründür. Genel anestezi altında mikroskop yardımıyla, kulak deliğinden uygulanır. Herhangi bir kesi olmaz, dikiş uygulanmaz. Genellikle seröz otit tanısı olan cocuklarda geniz eti şikayeti de birkte seyrettiğinden bu operasyonlar birlikte aynı seansta yapılır.

Kulak Tüpleri nekadar süre kalır?

Kulak tüpleri çeşitli tiplerde ve maddelerde üretilir ve kalış süreleri buna göre değişkenlik gösterir. En sık kullanılan grommet tüpler 1 ay ile 15 ay arası değişen sürelerde kalır ve işlevini tamamlandığı zaman kulaktan kulak kiri yoluyla kendiliğinden atılır.