Kardeş İki Hastalık: Sinizüt ve Reflü

Evet! Bu iki hastalığın birbirinin kardeşi ve tetikleyicisi olduğunu biliyor muydunuz? Reflüsü olanların sinüzit, sinüziti olanların ise reflüsünün artabileceği ve en önemlisi bunların temelinde yanlış beslenmenin yattığını?

 

Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanları ile sinüzit ve reflü ilişkisini konuştuk.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda insan vücudunun organ sistemleri arasındaki ilişkilerinin çok daha net bir şekilde görüldüğünün; bununla birlikte düzenli ve dengeli beslenmenin sinüsler açısından ne kadar önemli olduğunun altını çizen uzmanlar “Öğününde yemek yemeyen, fastfood gıdalarla beslenen, akşam yemeklerini ağır yağlı gıdalardan oluşturan, yoğun alkol tüketimi yapan, geceleri yatmadan önce atıştırmalık kuruyemiş, meyve, yoğun çay kahve, süt mamulleri ve tatlılar tüketen insanlarda mide içeriğinin ve asit yapıdan oluşan mide sıvılarının üst solunum yollarına kaçması sonucunda burun ve sinüsler olumsuz etkilenir. Asidin tahriş edici etkisi ile burun etleri ve sinüs kanalları şişer, sinüsler ürettikleri doğal sıvıları boşaltamaz. Bu zincirleme sonrasında sinüzit gelişimi kaçınılmaz olur. Bu durum tekrarladığında hastalık kronikleşir “açıklamasında bulundu.

 

Sinüzit ve reflüden korunmak istiyorsanız:

  • Öğününde, düzenli ve dengeli beslenin.
  • Akşam yemeklerinde hazmı zor olan hayvansal gıdalar ve fastfood yiyeceklerden uzak durun.
  • Gün içerisinde en az 10 bardak su (2 litre) tüketin,
  • Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının.
  • Yemek öğünlerinde tıka basa yemeyin. Doymaya yakın gıda alımını kesin.
  • Uykudan 2 saat önce yemek yemeyin.