Çocuğunuz Yaz Tatilini Evde Geçirmesin

Uzman Psikolog Ceylan ŞENGÜL 763 Çocuk ve Ergen Psikolojisi

Okulların kapanmasıyla birlikte çocukları uzun bir yaz tatili bekliyor. Yaz tatilinin çocuk açısından verimli geçebilmesi için anne ve babalara çok fazla iş düşebiliyor. Yaz tatilinin daha verimli geçebilmesi için anne ve babanın yapması gerekenler hakkında Hisar Hospital Intercontinental Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü Uzmanı Psk. Ceylan Şengül bilgi verdi.

Bölgenizdeki çocuklara yönelik etkinlikleri araştırın

Kültür Bakanlığı, belediyelerin veya bulunduğunuz bölgedeki özel kuruluşların çocuklara yönelik etkinlikleri bulunabilir.

Müzeler ve galerileri gezin

Müzeler ve galeriler yaz boyunca farklı etkinlikler sunabilir. Müzeler ve galeriler eşsiz bir bilgi kaynağı, esin, eğlence ve veri kaynağıdır.

Akraba ve dost ziyaretleri yapın

Çocuğun anne baba sevgisi kadar yakın akrabalarının da sevgisine ihtiyacı vardır. Büyük anne ve büyük babaları, amca, hala, teyze, dayı ve kuzenleri ile sıcak ilişkileri onların aile aidiyet duygularını geliştirir.

Spora yönlendirin

Yaz tatili çocuğunuzun  spora başlaması için güzel bir fırsat sunabilir. Çocuğunuzun yaşı ve ilgi alanına göre seçeceği spor dalı, gelişiminde çok yönlü katkılar sağlayacaktır.

Çocuğunuzla doğa gezileri tercih edin

Özellikle yaz tatillerinde doğayla içe içe olabilmek için olanakları araştırmalıyız. Ormanlık alanlarda, göl kenarlarında, dağlık bölgelerde, ova ve çayırlarda yapacağımız yürüyüşler

Peki ev içinde çocuklarla nasıl vakit geçirilmeli?

  • Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını kapsayan bir takvim yapıp içine yazın yapmak istediklerini yazdırabilirsiniz. Ve sevdiği gibi süsleyip, odasına asabilir.
  • Çocuklar için hazırlanmış bir yemek tarifi kitabı alarak buradan birlikte seçeceğiniz yemekleri, kekleri, pastaları yapabilirsiniz.
  • Müziğe ilginiz varsa evde basit gereçlerden müzik aletleri yapılabilirsiniz. Maraca, rain stick, kutu gitar
  • Yazın ev sevilen tatlısı olan dondurmayı evde yapmak da çok keyifli olacaktır.
  • Çocukları biraz bilgisayar başından kaldırabilmek için onlara eski usül masal anlatmaya ne dersiniz. Hatta bu masalları müzikle, kostümlerle hareketlendirebilirsiniz.
  • Bir akşam parkta veya bahçede ateş böceği avına çıkın. Tabii yakalanan ateş böceklerine zarar vermeden geri bırakın.
  • Bir kuş gözlemle aktivitesine katılıp çocuğunuza civarda yaşayan kuşları, göçle gidip gelenleri tanıtabilirsiniz. Gördüğünüz kuşları bir kitaptan bulup işaretleyebilirsiniz.
  • Taş koleksiyonu yapmaya başlayabilir. Tatilde deniz kıyısında da farklı taş veya kaya örnekleriyle koleksiyonu genişletebilir.
  • Küçük kesilmiş boş kağıtları zımbalayıp birlikte çizgi film defteri hazırlayabilirsiniz.

Uzman Psikolog Ceylan ŞENGÜL

1988 - Muş doğumlu olan Uzman Psikolog Ceylan ŞENGÜL isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL