boyun agrisini hafife almayin

Boyun Ağrısını Hafife Almayın!

1243 Haberler

Son zamanlarda boynunuz sürekli ağrıyor mu? Eliniz sürekli ağrıyan boynunuza gidiyor ve günlük işlerinizi yapmak giderek zorlaştı mı? O zaman bu yazıyı okumanızda fayda var.

Boyun ağrısının aslında bir bulgu olduğuna dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları; ‘Boyun ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağrı kas, kemik, disk veya bu yapılar arasındaki bağların incinme ve yaralanması sonrası başlayabilir. Boyun fıtığı, boyun omurlarında kireçlenme, disk yapısında bozulma, duruş bozukluklarına ve strese bağlı kas gerginlikleri-zorlanmalar, tümör, enfeksiyon veya omurgada doğuştan olan bozukluklar da boyun ağrısına yol açabilir. Özellikle büro işi yapanlarda uzun süre belli pozisyonlarda kalındığı için işe bağlı boyun ağrısına sık rastlanır.’ diye konuştu.

Boynunuz Ağrıyorsa…

Boyun ağrınız çok şiddetli değilse ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç alabilir, boyun ve sırtınıza sıcak veya soğuk uygulama yapabilirsiniz. Ağrınız bu uygulamalara rağmen geçmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Boyun ağrılarının tedavisinde kas gevşetici, iltihap giderici ve ağrı kesici ilaçlar, boyun ve sırt bölgesine fizik tedavi uygulanması, boyuna verilecek germe ve güçlendirme egzersizleri, gerekli durumlarda kısa süre boyunluk kullanma, boyun ve sırt kaslarına ağrı kesici iğne yapılması, manipülasyon gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Boyun Ağrısından Korunmak İstiyorsanız…

-Uzun süre aynı pozisyonda çalışıyorsanız, saat başı işinize mola verip, ayağa kalkıp dolaşın.
-Boyun ve sırt egzersizlerinizi yapmaya çalışın.
-Sırtınızı destekleyen büro sandalyesi kullanın.
-Dik oturmaya çalışın, omuzlarınızla kalçalarınız aynı hizada olacak şekilde oturun.
-Bilgisayar kullanıyorsanız monitörün göz hizasında olmasına dikkat edin.
-Gece yatarken boyundaki kavisi destekleyecek orta sertlikte bir yastık kullanın.
-Dinlenirken ve televizyon izlerken boyun ve sırt bölgenizin düzgün pozisyonda olmasına dikkat edin.
-Telefonu boynunuzla omzunuz arasında sıkıştırarak konuşma yapmayın.
-Haftada en az 3 gün 1 saate yakın yürüyün veya yüzün.