Kıl Dönmesi

kil-dönmesi

 

Kıl Dönmesi Nedir?

Kuyruk  sokumu bölgesinde deriden dışa doğru uzaması gereken tüylerin çeşitli nedenlerle içeri doğru girerek bölgede delikler açması ve deri altında bu tüylerin etraflarında bir keseciğin oluşmasıdır.

 

Kıl Dönmesi Hastalığının Nedenleri Nedir? 

Sürekli oturarak icra edilen meslekler, kuyruk sokumu bölgesinde bol ve/ veya kalın tüylerin bulunması, belden terlemek, kalça arası yivin derin olması, tüylerin uzama açısının orta hatta doğru olması, yivin en derin bölgesinde derinin ince olması gibi bir çok nedenin biri veya birkaçının bir araya gelmesi ile oluşabilir. Doğumsal olduğunu nadir durumlar da mevcuttur. Anatomik özellikler ailesel olduğu için aynı ailede birkaç kişide rastlanması olasıdır.

 

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Teşhisi

Teşhis muayene ile konur. Kuyruk sokumu ve çevresi iğne başı veya daha büyük delik veya delikler görülmesi, bölgeden akıntı ve nemlenme bazen kanama, enfeksiyon olduğu zamanlar kızarıklık,yanma, batma, ağrı, ele gelen şişlik sertlik, akıntıya bağlı çevrede kaşıntı şeklinde belirti verebilir.

 

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Teşhisi ve tedavisi için bir genel cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 

Nasıl Önlenir? 

Anatomik özelliklerinizi değiştiremeyeceğiniz düşünüldüğünde bölgeyi tüysüz tutmak, uzun süreli oturmaktan kaçınmak, bölgede terleme var ise sık kurulanmak olasılığı azaltabilir

 

Tedavisi

Mikrosinüsektomi, açık veya kapalı eksizyonel cerrahiler, Z- Plasti yöntemi, Kristalize Fenol uygulama gibi pek çok teknikle tedavisi mümkündür

 

Tedavi Sonrası 

Bölgeyi tüysüz tutmak, sık sık bölgenin bir yakınınız tarafından yeni delik oluşumu açısından kontrol edilmesi, uzun süreli oturma eyleminden kaçınmak dikkat etmeniz gereken durumlardır.

Doktorlarımız

Sağlık Rehberi