DERMATOLOJİK TANI YÖNTEMLERİ

Dermatoloji; derinin, mukozanın, saçın, tırnağın her türlü hastalığının ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavisi ile uğraşan tıp dalıdır. Kaşıntı, Mantar, Sivilce, El, ayak, yüz siğilleri, Genital siğiller, Egzama, Sedef, Kurdeşen, Dudak ve genital bölge uçukları, Benler, Deri kanserleri, Saç dökülmesi ve saç hastalıkları, Tırnak hastalıkları ve tırnak batması, Zona, Kıllanma artışı, Vitiligo, Alerjik deri hastalıkları, Kırışıklık, Lekelenme, Deri yaşlanması, Yara ve yanık izleri, Saç ve tırnak sorunları, Genel deri bakımı konusunda hastalarımıza kozmetik danışmanlık yapılmaktadır.

RANDEVU AL
Wood ışığı muayenesi: Karanlık bir ortamda özel bir ışık kullanılarak yapılan deri muayenesidir. Lekeler, vitiligo (ala hastalığı) ve bazı enfeksiyonların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.
Direkt mikroskobik inceleme: deri yüzeyinden alınan kazıntı örneğinin  mikroskop altında değerlendirilmesi işlemidir. Yüzeysel deri ve tırnak mantar enfeksiyonları, saç hastalıklarının tanısında kullanılır.
Dermatoskopik inceleme: Deri yüzeyindeki oluşumların dermatoskop denilen özel bir aletle büyütülerek değerlendirilmesidir. Benler (nevüs), deri kanserleri (melanom, bazal ve skuamoz hücreli karsinomlar), damarsal oluşumlar, seboreik keraztoz bu şekilde muayene edilmektedir.
Alerjik Deri testleri: Alerjik deri hastalıklarında, alerjiye neden olan etkeni saptamak amacıyla yapılan ayrıntılı ve özel testlerdir. Deriye içinde alerjen madde bulunan küçük iğnelerin batırılması yoluyla (prick test) yada bu alerjen maddelerin direk olarak deriye bant şeklinde yapıştırılması yoluyla (yama testi) yapılmaktadır
Deri Biyopsisi: Dermatolojik hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılan İleri tanısal yöntemlerden biridir. Deriden alınan örneğin (punch biyopsi) histopatolojik olarak değerlendirilmesidir.

İLGİLİ BÖLÜMLER

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

Sağlığınız bizim için her şeyden değerli...