Dermatolojik Tanı Yöntemleri

icerik_dermatolojik_tani_yontemleri
Wood ışığı muayenesi: Karanlık bir ortamda özel bir ışık kullanılarak yapılan deri muayenesidir. Lekeler, vitiligo (ala hastalığı) ve bazı enfeksiyonların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.
Direkt mikroskobik inceleme: deri yüzeyinden alınan kazıntı örneğinin  mikroskop altında değerlendirilmesi işlemidir. Yüzeysel deri ve tırnak mantar enfeksiyonları, saç hastalıklarının tanısında kullanılır.
Dermatoskopik inceleme: Deri yüzeyindeki oluşumların dermatoskop denilen özel bir aletle büyütülerek değerlendirilmesidir. Benler (nevüs), deri kanserleri (melanom, bazal ve skuamoz hücreli karsinomlar), damarsal oluşumlar, seboreik keraztoz bu şekilde muayene edilmektedir.
Alerjik Deri testleri: Alerjik deri hastalıklarında, alerjiye neden olan etkeni saptamak amacıyla yapılan ayrıntılı ve özel testlerdir. Deriye içinde alerjen madde bulunan küçük iğnelerin batırılması yoluyla (prick test) yada bu alerjen maddelerin direk olarak deriye bant şeklinde yapıştırılması yoluyla (yama testi) yapılmaktadır
Deri Biyopsisi: Dermatolojik hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılan İleri tanısal yöntemlerden biridir. Deriden alınan örneğin (punch biyopsi) histopatolojik olarak değerlendirilmesidir.

Doktorlarımız

Uzm. Dr. Dilara TÜYSÜZ

DERMATOLOJİ

Uzm. Dr. Funda ATAMAN

DERMATOLOJİ

Sağlık Rehberi