Yükleniyor...

Bebek sağlığı hizmeti; bebekler doğar doğmaz onları uygun ekip ve ekipman ile karşılamak, varsa solunum desteği verme ile başlar. Doğum anında yaşanabilecek aksaklıklara doğru ve zamanında müdahale edilmemesi ileride geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açabilir. Bu amaçla her doğumda bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Bebek Hemşiresi bebeği karşılar. İkiz, üçüz bebeklerin doğumu söz konusu olduğunda ekipteki personel sayısı artırılır.

Tüm anneler bebeklerini emzirmeye teşvik edilmektedirler. Bunun için Bebek Hemşireleri annelere göğüs bakımı, emzirme pozisyonları, bebek bakımı konusunda eğitim vermektedirler. Anne ve bebek doğum anından itibaren her fırsatta bir arada bırakılır. Bebek, anne kucağına verilip, onun ısısı, kokusu ve sütü ile tanıştırılır. Anne istemedikçe bebek anneden ayrılmaz.

Her bebek doğum anında bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilir. Hastanede kalınan günlerde bu kontroller tekrar edilir ve son olarak taburcu olurken bebek muayenesi yapılarak anneye gerekli bilgi ve eğitimler verilir.