Yükleniyor...
shutterstock 1124941217 1

Ayakkabı Seçiminiz Sağlığınızı Etkiliyor!

Uzm Dr Bestami Yalvac copy Uzm. Dr. Bestami YALVAÇ 997 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kadınlar için ayakkabı, günlük kıyafetlerinin en önemli kombin parçalarından biri…  Topuklusundan, düzüne, dolgu topuklusundan, spor ayakkabısına kadar tercih edilecek birçok ayakkabı modeli bulunuyor. Peki hayatımızın vazgeçilmez parçası olan ayakkabılarda ne kadar doğru tercih yapıyoruz?

Hisar Hospital Intercontinental Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanı Dr. Bestami Yalvaç, yapmış olduğumuz ayakkabı tercihlerinin sağlığımıza etkileri hakkında bilgilendirdi.

Yanlış ayakkabı tercihi birçok soruna yol açabiliyor

Günlük hayatta tercih etmiş olduğumuz ayakkabı seçimlerimiz aslında sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.  Yanlış ayakkabı tercihi kişide duruş bozukluğuna, bel, kalça ve diz ağrılarına kadar birçok sıkıntıya neden olabiliyor. Topuk yüksekliğinin artmasıyla birlikte özellikle ayak ön bölgesinde aşırı yük binmesi parmak ağrıları, yeni kemik çıkıntıları oluşması, ayak tabanında ağrı ve ayak bileğinin dengesinde bozulmaya bağlı bilek ağrılarına neden olabilmektedir. Ayrıca “gastroknemius” dediğimiz arka bacak bölgesine ait kasın kasılmasına bağlı bacak ağrıları ve dizlerde kırkırdak problemleri görülebilmektedir.

Özellikle duruş bozukluklarına neden olabiliyor

Ayakkabı topuk yüksekliğinin artması ile birlikte vücut ağırlık merkezi de öne doğru yer değiştirmektedir. Bu durumu telafi edebilmek için tüm omurgada bir takım değişiklikler olmaktadır. Ağırlık merkezini dengeleyebilmek için sırt ve kalçada geriye doğru çekilme meydana gelmektedir. Yapılan çalışmalarda yüksek topuklu giyenlerde duruşu koruyan, omurga çevresi kasların kasılmasında artış görülmektedir. Vücudun dengeyi koruyabilmesi için aşırı zorlanması ağrı kaynağı olmasıyla birlikte  “pelvik tilt” denilen kalça pozisyonun bozulması ve doğal bel çukurunun azalması veya artması duruş bozukluklarına da yol açabilmektedir. Ayrıca yüksek topuk, omurga arka tarafındaki foset denilen eklemlerde bozukluğa, bel kayması ve sinir sıkışması gibi birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Hem omurga hem ayak sağlığı için bunlara dikkat edin!

  • Yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmemesi,
  • Gün içerisinde arka bacak kaslarını esnetecek germe egzersizleri yapılması,
  • Sırt ve kaba kaslarının duruş ve germe egzersizleri ile rahatlatılması,
  • Ayakkabı alırken, ayakkabının zamanla açılıp ayağa uygun hale geleceğini düşünmek yerine, ayağa tam uyum gösteren ve rahat kalıplı ayakkabılar satın alınmalı,
  • En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.

Uzm Dr Bestami Yalvac copy
Uzm. Dr. Bestami YALVAÇ

- doğumlu olan Uzm. Dr. Bestami YALVAÇ isimli doktorumuz hastanemizde hizmet vermektedir.

RANDEVU AL