Domuz Gribi Aşısı Var mı?

Domuz gribi nedir?

Domuz influenza virüsü, veya bilinen adıyla, domuz gribi, domuzlara bulaşan bir influenza suşunun neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Virüsün pek çok türü vardır ve enfeksiyon da sürekli değişmektedir. İnsanlar domuz gribini domuzlardan kapabilirler, ancak insandan insana enfeksiyon bulaşması alışıldık bir durum değildir.

Buna karşı bir aşı var mı?

Bu domuz influenza virüsüne karşı şu anda bir aşı yok. İnsanlarda olağan olarak görülen mevsimsel gribine karşı geliştirilen aşılarında herhangi bir koruma sağlayacağına dair bilgi yok.

Bu domuz gribi türünü yeni yapan nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olguların en azından bir kısmının H1N1 grip aşısının daha önce hiç görülmemiş bir versiyonu olduğunu ve bunun insandan insana bulaşabileceğini doğruladı.

Bu gribin belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri olağan mevsimsel gribin belirtilerine benzer: ateş, öksürük, boğazda ağrı, vücut ağrıları, üşüme ve yorgunluk. Muhtemelen öksürük ve hapşırık ile bulaşmakta.

Bu enfeksiyondan nasıl korunabilirim?

Doğru hijyen, domuz gribi de dahil, tüm virüslerin bulaşma olasılıklarını azaltacaktır. Öksürür veya hapşırırken ağzı ve burnu kapatmak, mümkün olduğunca bir kağıt mendil kullanmak ve kullanılan mendilleri de hemen atmak doğru önlemler olacaktır.

Ellerimizi de sabun ve su ile sık sık yıkayarak, virüsün ellerden yüze veya başka insanlara bulaşma olasılığını azaltmak da çok önemlidir. Kapı kolları gibi sert yüzeyler, normal bir temizleme ürünüyle sık sık temizlenmelidir.

Bir salgın halinde, yerel yönetimler toplu taşıma ağlarını kapatmaya karar verebilirler, bu gibi bir durumda Unilever de risk taşıyan çalışanların evden çalışmalarını sağlayacaktır.

Hastalığa yakalandığımdan kuşkulanıyorsam, ne yapmalıyım?

Gribe benzer belirtiler gösteren ve domuz gribi virüsüyle temas etmiş olabilecek kişiler işe gitmemeli, başka insanlarla gereksiz temastan kaçınmalı ve doktora başvurmalıdır.

Virüsün yayılması durdurulabilir mi?

Virüs şu anda zaten tüm dünyaya yayılmaya başlamış gibi görünüyor, uzmanlar durdurulmasının son derece güç olacağını söylüyorlar.

Tedavi edilebilir mi?

ABD’li yetkililer gribi tedavi etmekte yaygın olarak kullanılan Tamiflu ve Relenza isimli iki ilacın, bugüne kadar görülen olguların tedavisinde etkili gibi göründüğünü söylemekteler. Ancak, ilaçlar hastalığın erken evrelerinde kullanılırsa etkili oluyor.

Bu durumda, domuz eti ve domuz ürünleri yemek güvenli mi?

Evet. Domuz gribinin, doğru işlenen ve hazırlanan domuz etinin yenmesi veya domuzlardan elde edilen diğer ürünlerden geçebildiği kanıtlanmadı. Virüs, et 70°C?de pişirildiğinde ölüyor, bu da eti nasıl hazırlamamız konusunda bize genel bir fikir verecektir.

Peki ya küresel salgın riski?

Kişiden kişiye geçebilen yeni bir grip suşunun ortaya çıktığı her tarihte, küresel bir salgın riski veya pandemik oluşturma olasılığı karşısında durum yakından izlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü pandemik (küresel salgın) olasılığını altı alarm aşaması veya düzeyine göre değerlendirmektedir. WHO şu anda alarm düzeyini beşe çıkarmıştır. Yani, ?olası? küresel salgın alarmından bir önceki düzeydedir.

  • Düzey 1: İnsanlarda, hayvanlarda görülen virüslerin neden olduğu enfeksiyona rastlanmaz
  • Düzey 2: Hayvan grip virüsleri insanlarda enfeksiyona yol açar ve olası küresel salgın riski vardır
  • Düzey 3: Grip insanlarda sporlu olgulara neden olur, ancak insandan insana anlamlı bir aktarım oranı yoktur
  • Düzey 4: İnsandan insana bulaşma ve topluluk bazında salgınlar
  • Düzey 5: En az iki ülkede insandan insana bulaşma. Küresel bir salgına dönüşme belirtisi vardır
  • Düzey 6: Virüs farklı bir bölgedeki başka bir ülkeye yayılmıştır ? küresel salgın yakındır
  • Doruk noktası sonrası: Küresel salgın aktivitesi azalmaktadır, ancak ikinci bir dalga gelmesi de olasıdır
  • Küresel Salgın Sonrası: Aktivite normal, mevsimsel grip düzeylerine döner