Meme Büyütme Operasyonları (Augmentasyon Mamoplasti)

meme-büyütme
Dış görüntünüzden memnun değilseniz, kıyafetleri istediğiniz gibi taşıyamadığınızı düşünüyorsanız meme büyütme ameliyatları sizin için uygun seçeneklerden biri olabilir.

Meme büyütme ameliyatlarının amacı nedir?

Meme dokusunun hacmini artırmak amacıyla yapılan augmentasyon mamoplasti ameliyatları, meme şekli, simetrisi ve meme başı pozisyonunu düzeltmeyi de amaçlar. Meme büyütme amaçlı yapılan operasyonlarda nadiren kişinin kendi yağ dokusu da kullanılabilmesine rağmen sıklıkla silikon bazlı meme protezleri kullanılır. Silikon jel dolu meme protezleri ilk defa 1962?de kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojisi sürekli gelişim göstermekte olan meme protezleri, elastomer yapıda silikon bir sert kılıf ile içinde dolgu maddesi olarak tıbbi silikon jel ya da serum fizyolojikten oluşur. Protezler yuvarlak veya anatomik şekilli,  dış yüzeyi düz veya pütürlü olabilir.

Meme protezlerinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Meme protezlerinin bilinen bir yan etkisi ya da kanser yapıcı özelliği tespit edilememiştir. Fakat tıbbi ve yasal denetime dahil olan, ürün kimliği bulunan, kaliteli meme protezleri kullanmak her türlü riski azaltmak için gereklidir. Meme büyütme ameliyatı olmuş kadınlarla ameliyat olmamış kadınlarda meme kanseri riski aynıdır.

Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genelde genel anestezi altında yapılan, yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Meme doku ve cildin gevşekliğine göre mastopeksi (meme kaldırma) ameliyatı da aynı anda planlanabilir. Protez, meme dokusuna koltuk altından, meme başı çevresinden, meme altı kıvrımdan ya da göbek deliğinden yerleştirilebilir. İdeal şekil açısından en çok meme altı kıvrım ve meme başı çevresi tercih edilir. Protez, meme süt bezi dokusu altına veya göğüs kas doku altına ya da çeşitli derecelerde her iki doku altına yerleştirilebilir. Yerleştirilecek protezin büyüklüğüne ve ulaşılması düşünülen meme büyüklüğüne, hastanın ameliyat öncesi meme büyüklüğü, cilt elastikiyeti, göğüs kafesi çevre ölçüsü, meme tabanı genişliği ve isteğine göre cerrahla birlikte karar verilir.

Meme büyütme ameliyatlarının emzirme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mıdır?

Meme altı kıvrım, koltuk altı veya göbek deliğinden yapılan ameliyatlar sonrası emzirme bozulmayacaktır. Meme protezlerinin emzirme üzerine herhangi bir etkisi yoktur.

Operasyon sonrası iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süreci kısmen ağrılı olmasına rağmen, hastalarda önemli miktarda özgüven ve memnuniyet hissi artışı sağlayan bir estetik ameliyattır.

Doktorlarımız

Op. Dr. Hasan ŞAHİN

ESTETİK PLASTİK ve REKONSTRÜKTİF CERRAHİ

Sağlık Rehberi

Videolar