Erkekte İnfertilite Nedenleri

icerik_erkekte_infertilite_nedenleri
Erkekteki kısırlık nedenlerini 2 ana gruba ayırabiliriz.
  • Sperm üretiminde bozukluk
  • Spermi testislerden dışarı taşıyan kanallardaki sorunlar

1-Sperm Üretim Bozuklukları

Sperm sayısının düşük, hareketlerinin zayıf ve spermde şekil bozukluğu olması doğal yolla gebelik elde edilmesini zorlaştırır. Bazen imkansız hale getirir. Sperm üretimini ve olgunlaşmasını etkileyen pek çok faktör vardır.

Varikosel

Testisin toplardamarlarında anormal gelişmeler varikosel adını alır. Varikosel ısı artışına neden olarak sperm üretimi ve hareketliliği bozabilir.

Enfeksiyonlar

Ergenlikte veya erişkin dönemde geçirilen kabakulak testislerde de orşite sebep olabilir. Bu durum sperm üretimini bozabilir.

İnmemiş Testis

Erkek çocukta doğumda testisler kanal içinden yerlerine inmiş olmalıdır. Doğum sonrası 1 yaşa dek testisler torbalarına inmezse cerrahi ile yerlerine indirilmelidir. Aksi halde karınlarında ve testis kanalında kalan testisler ısıya maruz kalacağından sperm üretimi geri dönüşümsüz olarak bozulabilir ve bu durum testis kanserine de zemin hazırlar.

Çevresel Toksinler

Kanser tedavisi için kullanılan ilaç ve ışın tedavileri testiste sperm ana hücrelerinde hasara neden olarak üretimi bozabilirler. Bu durum tedavi öncesi hastaya açıklanarak spermlerin dondurularak saklanması önerilmelidir.

İlaç Kullanımı ve Alışkanlıklar

Beyin sapını etkileyerek erkeklik hormonlarının üretimini ve dengesini bozan durumlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, geçirilen ateşli hastalıklar, hormon üretimini etkileyen ilaçlar, alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı, çok sıcak ortamlarda bulunmak, kimyasal madde ve radyasyon maruz kalmak sperm üretimini bozabilir.

Genetik Bozukluklar

Menisinde hiç sperm olmayan veya 5 milyon’dan az sperm bulunan erkekte genetik bozukluk olabilir.Bu durumda kromozom tayini ve Y kromozomunda mikrodelesyon taraması yapılması uygundur. Bu bozukluklar Y kromozomu yoluyla erkek çocuğa genetik geçiş gösterecek ve erkek çocuk ileride aynı sorunla karşılaşabilecektir.

2- Sperm Kanallarına Ait Bozukluklar

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilmektedir. Bu kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanabilir. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa neden olabilirler.

Doktorlarımız

Prof. Dr. A. Fatih DURMUŞOĞLU

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM, TÜP BEBEK (IVF)

Prof. Dr. Ali Sertaç BATIOĞLU

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM, TÜP BEBEK (IVF)

Doç. Dr. Ayşe Nur ÇAKIR GÜNGÖR

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM, TÜP BEBEK (IVF)

Sağlık Rehberi